Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Znamy datę otwarcia wystawy w Trafostacji. Czy wzbudzi tyle emocji, co neon i błyskawica?

Data publikacji: 01 lutego 2021 r. 18:39
Ostatnia aktualizacja: 02 lutego 2021 r. 08:01
Znamy datę otwarcia wystawy w Trafostacji. Czy wzbudzi tyle emocji, co neon i błyskawica?
Fot. Trafostacja Sztuki  

Zgodnie z decyzją rządu, muzea i galerie sztuki od poniedziałku mogły zostać otwarte po długim "zamrożeniu". Żadna z publicznych, szczecińskich instytucji kultury tego typu, nie otworzyła swoich drzwi dla zwiedzających w tym terminie.

Wielu miłośników sztuki współczesnej, szczególnie nie może się doczekać otwarcia Trafostacji Sztuki, bowiem dyrekcja tej placówki od wielu tygodni zapowiada wyjątkową wystawę, która przewrotnie ma opowiadać o powojennych losach Szczecina. Kilka eksponatów już zostało pokazanych w przestrzeni miejskiej, wzbudzając zarówno kontrowersje, jak i zachwyty. To choćby neon - „Wolne Miasto Szczecin”, symbol błyskawicy, znany z protestów Strajku Kobiet czy plakaty amerykańskiej artystki Barbary Kruger, przedstawiające reprodukcję jej słynnego dzieła: „Twoje ciało to pole walki”.

Otwarcie nowej wystawy w Trafostacji Sztuki

Zatem wiemy już, że wspomniana wystawa - zatytułowana „Co sobie kto na swój temat wymyśli” (jej tytuł to cytat z powieści „Bambino” Ingi Iwasiów) - zostanie otwarta 20 lutego. W tym dniu nie zaplanowano tradycyjnego wernisażu, ale będzie można ją obejrzeć w godz. 15 -21, natomiast spotkanie z artystami zaplanowane jest na godz. 19. Wcześniej, bo 9 lutego, Trafostacja planuje uruchomienie ekspozycji Bartosza Sikorskiego - "Reboot Cyfrozaura".

Wystawa, o której tyle się mówiło i pisało na długo przed otwarciem, czyli „Co sobie kto na swój temat wymyśli”, miała zostać otwarta pod koniec ub. roku, ale „zamrożenie” instytucji kultury to uniemożliwiło. Stworzona została przez ponad pięćdziesięciu artystów i artystek szczecińskich bądź związanych ze szczecińskim środowiskiem. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia sporo emocji wzbudził wspomniany neon - „Wolne Miasto Szczecin”, który jest tylko niewielką częścią zaplanowanej ekspozycji.

Neon Wolne Miasto Szczecin

- Neon spotkał się z entuzjastycznym odbiorem wielu mieszkańców, którzy w tym haśle odnaleźli siebie, przyszłość miasta i którzy z chęcią widzieliby go na stałe. Tymczasem ze zdumieniem mogliśmy też przeczytać na niektórych portalach głosy oburzenia, kojarzące słowo „wolne” z językiem… niemieckim - komentował wtedy Stanisław Ruksza, dyrektor Trafostacji Sztuki w Szczecinie. - Przyjmujemy to ze smutkiem jako wyraz nieprzepracowanych resentymentów. Podobnie groźnie brzmią głosy chęci cenzury tego, co „wolne”. W czasach PRL nie wolno było używać słowa strajk, tak dziś skojarzenia wolnościowe budzą opór. Dla nas neon „Wolne Miasto Szczecin” jest afirmatywny, ale jak się okazuje, może też wyświetlać strach.

I jeszcze kilka słów dyrektora o wystawie: "Szczecin po 1945 roku stał się przestrzenią, w której względnie swobodnie, na tle innych części kraju, można było wymyślić siebie na nowo. Zamienić swoją trudną przeszłość i pełną nadziei przyszłość w spójną opowieść. Była to jedna z nielicznych dostępnych wtedy wolności. W genotypie Szczecina wolność zajmuje miejsce znaczące. Jako miasto buntu pokazuje je Centrum Dialogu „Przełomy”. Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, w oświadczeniu solidaryzującym się z protestem kobiet, napisał m. in.: „Jak wskazuje nasza historia, (…) marsz do wolności nie zatrzyma się”. Tego wątku – nieustannej walki o wolność samostanowienia, o prawo do swojego ciała i życia, prowadzonej przez kobiety – nie zabraknie na wystawie. Zobaczymy ją w pracy Aleksandry Ska – „Jestem wkurwiona!”, we wlepkach Karoliny Breguły, które oswajają nas z feminatywami. Elementem wystawy jest też ekspozycja w przestrzeni miejskiej klasycznego, feministycznego plakatu Barbary Kruger „Twoje ciało to pole walki”. Mimo upływu dekad, zarówno estetyka, jak i przekaz obrazu nie straciły na aktualności i sile oddziaływania”.

(MON)

Sonda

Zniesienie których obostrzeń uważasz za najbardziej potrzebne?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szczecin
2021-02-05 13:42:04
Te bluzgi to eksponaty?Od kiedy to jest sztuką? Nie zgadzam się aby moje, podatnika szczecinskiego szły na lansowanie Iwasiow i jej kumpeli od WY...AĆ.
wandak
2021-02-05 13:37:31
Szczecin znowu w ogonie. Tyle patosu,emocji , amoku niektórych dziennkarzy z lokalnych dodatków, chcących się zapewne przypodobać szefowi , a tymczasem D.Tusk nazwał Strajk Kobiet kółkiem rózańcowym , a rozmówca /naczelny/ jakoś nie protestował.
Szczecin wolny odPIS
2021-02-02 03:17:53
Na zawsze
rafik
2021-02-01 23:51:02
A wiele ważnych instytucji kultury Szczecina solidaryzuje się z kobietami (Teatr Kana, Teatr Współczesny, Teatr Polski). Pisze o tym przecież sam kurier: https://24kurier.pl/aktualnosci/kultura/kultura-popiera-protesty/ Błyskawica jest tez w oknie Teatru Kana
Endriu
2021-02-01 23:34:08
Jeszcze tylko brak napisu firmowego strajku kobit WYPIER**LAĆ .Taka to teraz kultura i sztuka .
trafik
2021-02-01 22:12:39
ale przecież jest napisane w artykule , że trafo otwiera się 9 lutego, a nie 20go. Wtedy dopiero kolejna wystawa czasowa. Czytajcie ze zrozumieniem
@Wawa
2021-02-01 20:56:49
Otóż to. Muzeum Techniki szanuje swoich odbiorców. Trafostacja wręcz przeciwnie.
Lonia
2021-02-01 20:31:08
Nowomowa i pucowanie się do krzystka nie przykryją pustki
Wawa
2021-02-01 20:29:40
Brak otwarcia muzeum już teraz nie świadczy dobrze o ekipie muzeum i szacunku dla podatników.Muzeum Techniki odpala już jutro bo tam głupotami bambino z błyskawicą się nie zajmują
chester
2021-02-01 20:09:11
Wartościowe dzieła, kamienie milowe światowej kultury - "Bambino", "Jestem wkurwiona", "Twoje ciało to pole walki". Świat nie będzie już taki sam.
A kogo to?
2021-02-01 20:03:56
Bluzgi jako wyraz artystyczny? Za płytkie. Nie kupuję.
Wolne miasto Szczeci
2021-02-01 19:45:16
Proszę przed wejściem pobierać oświadczenia,że zwiedzający tolerują akceptują obecną idę Wolnego miasta Szczecin.Ci,którym ta idea Wolnego miasta Szczecin nie odpowiada winni niezwłocznie podjechać na zwiedzanie siedziby PiSu na Mickiewicza i tam dokonywać dalszej indoktrynacji.
edek
2021-02-01 19:19:47
Już mieliśmy wolne miasto Gdańsk. Nigdy więcej. Radzę poczytać trochę historii o tamtych czasach. Czy pomysłodawcom i autorom na tym zależy ?????????????????? GŁUPICH NIE SIEJĄ SAMI SIĘ RODZĄ.
podatnik krzystkowy
2021-02-01 19:15:17
morawiecki zaskoczył pracowników muzeum .Co robili ich pracownicy w czasie pandemii bo kaska miejska szła na ich konta.Udawali zdalnie, nic nie przygotowane.Restauracja czy siłownia, byłaby gotowa do otwarcia od zaraz po ogłoszeniu bo są prywatne a muzea miejskie.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA