Pięćdziesięcioro dzieci z polskich szkół z rejonu trockiego na Litwie przez najbliższe dni gościć będzie w Szczecinie. Ich dwunastodniowy pobyt to efekt programu „Polskie wakacje – warsztaty języka polskiego”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Solidarni Razem” działające przy Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego, ze środków Instytutu Rozwoju Języka Polskiego.
Młodzi Polacy z Litwy goszczą w stolicy regionu już po raz czwarty. Trzon grupy stanowią uczniowie Gimnazjum imienia Longina Komołowskiego w Połukniu.
- W tym roku przyjechali także uczniowie szkół w Landwarowie, Starych Trokach i Trokach oraz dwoje dzieci z Ukrainy - wyjaśnia Artur Gałęski, dyrektor Instytutu Kształcenia Ustawicznego i koordynator projektu polskich wakacji. - Tym razem zaprosiliśmy gości w zróżnicowanej wiekowo grupie - od 11 do 17 lat. Młodzieży towarzyszą cztery opiekunki.
W programie ich pobytu, który zakończy się 16 sierpnia, jest mnóstwo atrakcji: zwiedzanie Szczecina, także tego podziemnego, wyjazdy nad morze do Łukęcina, wizyta w szkole partnerskiej w Policach, warsztaty z języka polskiego, historii i kultury Polski, zajęcia sportowe oraz plener malarski na szczecińskich Jasnych Błoniach.
- Właśnie jesteśmy w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach - relacjonował A. Gałęski. - Mimo że trwają tu remonty, nastolatkom bardzo się tu podoba. Część tej grupy już odwiedziła Pomorze Zachodnie w minionym roku, ale ponowny przyjazd do Szczecina zawsze wywołuje radość, bo staramy się co roku wzbogacać program i odkrywać nowe zakątki miasta i regionu. Byliśmy już w Morskim Centrum Nauki, kręgielni, w kinie. Młodzież nie ma żadnej bariery językowej, a spotkania z polskimi kolegami tylko wzbogacają ich umiejętności.
Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego oraz Stowarzyszenie „Solidarni Razem” nie tylko zapraszają polskie dzieci na wakacje, ale od lat opiekują się polskimi szkołami na Litwie, w tym szczególnie Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu w rejonie trockim. Placówka jest regularnie wspomagana przy wyposażaniu jej w nowoczesny sprzęt: tablety, modemy, tablice multimedialne, pracownie tematyczne oraz niezbędne pomoce szkolne.
(kel)