Waży blisko dwa tysiące ton, ma wysokość około 4 metrów, ale drugie tyle zalega powierzchnią. W 1954 roku jako największy w Polsce kamień narzutowy został wpisany na listę pomników przyrody. Zwie się Głazem Trygława, czyli dokumentuje pradawne bóstwo pogańskie.
Potężna bryła skalna znajduje się na cmentarzu w Tychowie, na trasie z Połczyna-Zdroju do Koszalina. Tutaj co roku we Wszystkich Świętych bywa wykorzystywany jako jedyny w naszym kraju kamienny ołtarz podczas mszy za dusze zmarłych. Tradycja obowiązuje od 1874 roku, gdy na szczycie głazu przez ówczesnych osadników niemieckich został umieszczony drewniany krzyż.
Przed wiekami oddawano tutaj chwałę Trygława jako bóstwa pogańskich plemion Wenedów. Dawni mieszkańcy Pomorza Środkowego składali mu ofiary z płodów ziemi dla zwiększenia urodzaju. Z głazem związane są liczne legendy, które przypomina też ślad rzekomych czarcich pazurów na kamieniu.
Historycy oceniają, że wielki kamień został prawdopodobnie w czwartorzędzie przyniesiony w to miejsce po zlodowaceniu Morza Bałtyckiego. ©℗
Tekst i fot. (m)