Można już zwiedzać Chociwelską Izbę Pamięci. Uruchomiono ją w Hali Widowiskowo-Sportowej.
W Chociwelskiej Izbie Pamięci zgromadzono różne, w tym historyczne, pamiątki związane z gminą Chociwel. Część z nich przekazali mieszkańcy.
– Zakres zbioru obejmuje okres przedwojenny, powojenny, lata 60. ubiegłego wieku oraz czasy współczesne – informują gminni urzędnicy z Chociwla.
Wśród eksponatów, które można tam oglądać, są m.in. poniemiecka flaga, która niegdyś wisiała na budynku urzędu z herbem Chociwla, figura Chrystusa z kościoła w Długiem, szyld piekarni prowadzonej przez więźnia stalagu Wacława Piotrowskiego, która niegdyś działała w Kani, a także obraz śp. Mikołaja Dubieńskiego i rzeźbę także nieżyjącego już Stanisława Perczaka z Lisowa. W izbie wyeksponowano też mundur śp. Józefa Uziałka, który przeszedł cały front, czy drewnianą walizkę zesłanej na Syberię śp. Stanisławy Chmiel, która trzymała w niej cały dobytek i wraz z nią przyjechała do Chociwla.
– Są też zdjęcia, przedmioty i dokumenty związane z PGR-em i chociwelskim browarem – mówi Daniel Wieczorkiewicz, kierownik Hali Widowiskowo-Sportowej w Chociwlu. – A także rękodzieło miejscowych artystów i pań z koła gospodyń wiejskich.
Izba Pamięci została uruchomiona dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Forum Chociwelskie i współpracy Stowarzyszenia WIR – Wiejska Inicjatywa Rozwoju z gminą Chociwel.
Izbę pamięci można zwiedzać w godzinach otwarcia hali, tj. codziennie w godz. 10-14, a także w soboty. Na zwiedzanie można się też umówić telefonicznie pod nr. 507089540.
Projekt utworzenia Izby Pamięci został wsparty dotacją w wysokości ponad 43 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
(w)