Świnoujście. Krzysztof Zalewski, artysta zaangażowany w najważniejsze projekty muzyczne, jeden z czołowych głosów „Męskiego Grania”, tworzący z najlepszymi muzykami w Polsce, wystąpi w piątek (31 lipca) w amfiteatrze w Świnoujściu, o godz. 20.
Urodził się 24 sierpnia 1984 roku w Lublinie. Jego pełne nazwisko to Zalewski-Brejdygant, jest synem aktora Stanisława Brejdyganta. Muzyka była w życiu artysty od zawsze. Jako dziecko uczęszczał do szkoły muzycznej w klasie fortepianu i perkusji w Lublinie. Uczył się także gry na gitarze. Kilka lat grał w lokalnym zespole Loch Ness. Jako nastolatek wygrał drugą edycję programu telewizyjnego „Idol”.
To „człowiek orkiestra” – świetny wokalista, instrumentalista, kompozytor, autor tekstów i aktor. Spektakularny sukces przyniosła mu płyta „Zalewski śpiewa Niemena”. Mocno przerobił na nim utwory klasyka polskiej piosenki lat 60. i 70., ale na warsztat wziął również utwory z późniejszego okresu twórczości artysty. Koncerty zagrane w wyjątkowym składzie (które promowały to wydawnictwo) – początkowo klubowe, przeniosły się do filharmonii i zabrzmiały w najpiękniejszych koncertowych salach w Polsce. Artysta skomponował też i napisał tekst do hitowego utworu „Początek”, który razem z Dawidem Podsiadło i Kortezem prezentował prawie każdej wakacyjnej soboty wielotysięcznej publiczności koncertów „Męskiego Grania”. W marcu 2016 roku premierę miał z kolei film „Historia Roja”, w którym Krzysztof Zalewski zagrał tytułową rolę – Mieczysława Dziemieszkiewicza, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych.
(MON)
Świnoujście. W sobotę (1 sierpnia) o g. 18 w muszli koncertowej zobaczymy popis czołowych polskich muzyków jazzowych. Do Świnoujścia zawita zespół Jazz Forum Talents, a także EABS z gościnnym udziałem Pauliny Przybysz. Wstęp wolny. BaT
Pustkowo. Miłośnicy czynnego wypoczynku na plaży mogą spróbować swych sił w dwóch otwartych zawodach dla amatorów. Na sobotni turniej siatkówki plażowej (1 sierpnia), organizatorzy zapraszają szczególnie. Przypomnijmy, że 26 lat temu, w pierwszą sobotę sierpnia 1994 r., rozegrany został inauguracyjny turniej trójek. Dodatkowo od kilku lat jest on równocześnie Memoriałem Marcina Kowalczyka (jeden ze zwycięzców zawodów z 1994 r. zmarł osiem lat temu w wieku 35 lat) – tym razem będzie to już IX edycja. W niedzielę – rozgrywki tenisa plażowego (pary deblowe). Zapisy na plaży w Pustkowie w godzinach 10-10.30.
(ww)
Łobez. W niedzielę (2 bm.) o g. 15 w kościele parafialnym w Łobzie odbędzie się koncert z udziałem Katarzyny Zawady oraz laureatów tegorocznego konkursu piosenkarskiego im. Anny Jantar w Drawsku Pomorskim. W murach świątyni usłyszymy przeboje z repertuaru Anny Jantar (1950 – 1980) i Anny German (1936 – 1982). Koncert poprowadzi Krzysztof Tomaszewicz. Organizatorami imprezy są: łobeskie Starostwo Powiatowe i parafia rzymskokatolicka.
(cz.b.)
Kołobrzeg. Dzisiaj (w piątek) w Kołobrzegu rozpoczyna się XI RCK PRO JAZZ FESTIVAL. Koncerty odbywać się będą na scenie plenerowej przy ul. Solnej 1, a także w okolicy zabytkowego bindaża, na skwerze Pionierów, przy pomniku Zaślubin, w Porcie Pasażerskim oraz na dziedzińcu Ratusza Miejskiego. Szczegółowy program trzydniowej imprezy, na którą wstęp jest wolny, dostępny jest na stronie internetowej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.
Kołobrzeg. W kołobrzeskim Klubie Muzycznym Centrala zagra dziś (31 lipca) Świnka Malinka. Jak zapowiadają organizatorzy koncertu, zespół zaprezentuje wybuchową mieszankę folku, rocka i reggae. Początek imprezy o g. 20. Wstęp 20 zł. (pw)
Koszalin. W piątek (31 lipca) piąty z serii koncertów 54. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w koszalińskiej katedrze. Tym razem zagrają: Ewa Polska – organy i zespół muzyki dawnej Consortium Sedinum. W programie między innymi Preludium i fuga a-moll BMV 543 Johanna Sebastiana Bacha. Początek występu o g. 19.15.
Koszalin. Taki tytuł nosi sobotni (1 sierpnia) koncert duetu pt. „Bluesowo i ludowo”. Wykonawcy przedstawią nie tylko słynne standardy muzyki rozrywkowej z minionego wieku. Początek występu o g. 18 w ramach cyklu „Kamerynki 2020” na placu przed ratuszem. Wstęp jest wolny.
Koszalin. W niedzielę (2 sierpnia) Muzeum zaprasza wszystkich miłośników pszczół i miodu do Zagrody Jamneńskiej. Od g. 11 do 17 potrwa jarmark jamneński. Na zainteresowanych czekają: stoiska rękodzielników, spotkania z pszczelarzami i opowieści o pracowitych owadach, odwirowywanie miodu, podglądanie ula i warsztaty inspirowane bartnictwem. Organizatorzy proszą, aby pamiętać o maseczkach ochronnych.
Mielno. Rafał Rutkowski jest popularnym aktorem, który zagrał w wielu filmach i serialach telewizyjnych. Tym razem publiczności pokaże się jako stand-uper z programem tylko dla osób dorosłych pt. „Seks, drugs i kredyty”. Początek piątkowego (31 lipca) występu o g. 19 w hali namiotowej Centrum Kultury przy ulicy Bolesława Chrobrego 45 w Mielnie.
Wicie. Słynny dramat filmowy „Green Book” o segregacji rasowej przed laty w USA będzie można obejrzeć w niedzielę (2 sierpnia) w miejscowości Wicie na terenie gminy Darłowo. Początek o g. 22. Seans w ramach wakacyjnego kina objazdowego jest bezpłatny.
Bobolice. Grający na organach Wiktor Łyjak i Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza wystąpią w kościele pr. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bobolicach (powiat koszaliński). Sobotni (1 sierpnia) koncert w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Organowego rozpocznie się o g. 19. Wstęp wolny.
Darłowo. Zespół śpiewaków operowych i solistów instrumentalistów Artes Ensemble wystąpi w piątek (31 lipca) na rynku w Darłowie. Tytuł muzycznego widowiska to „Czar operetki – wielka sława to żart”. Początek koncertu o g. 20. Wstęp na występ wolny.
Darłowo. W 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego podwójne projekcje filmowe w ramach kina plenerowego. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gryf z Koszalina o g. 20.30 zaprezentuje obraz „Żbik – powstaniec z Żoliborza”. Następnie o g. 22 pokazany zostanie dramat wojenny pt. „Miasto 44 ” w reżyserii Jana Komasy. Seanse kina pod chmurką w sobotę (1 sierpnia) na rynku miejskim. Wstęp wolny.
(m)