58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – będący najstarszym tego typu wydarzeniem muzycznym na Pomorzu Zachodnim i drugim, po festiwalu w Oliwie, w kraju – rozpoczął się w miniony piątek w Kamieniu Pomorskim.
Koncert inauguracyjny rozpoczęło wystąpienie Stanisława Kuryłły, burmistrza Kamienia Pomorskiego, a zarazem przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu, po którym głos zabrał gospodarz katedry i proboszcz kamieńskiej parafii ks. kan. Dariusz Żarkowski.
Po okolicznościowych przemówieniach romańsko-gotycka świątynia wypełniła się muzyką. Pierwsza część organowa należała do duetu młodych wirtuozów – Karoliny Karkucińskiej i Macieja Woty. Warto w tym miejscu dodać, że w niemal 60-letniej historii festiwalu był to bodaj pierwszy występ duetu organowego.
Młodzi organiści zaprezentowali licznie zgromadzonej w katedrze kamieńskiej publiczności uwerturę do opery „Sroka złodziejka” Gioacchina Rossiniego w opracowaniu Maurizia Machelli, trzy części Sonaty d-moll niemieckiego kompozytora i organisty XIX wieku Gustava Adolfa Merkla oraz „Trepaka” z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Nagrodzono ich długimi oklaskami.
W części kameralnej piątkowego koncertu swój kunszt muzyczny zaprezentowała orkiestra Koncertowa, która od 2004 r. działa w ramach Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Orkiestra, jako niezależny podmiot – Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki, wystąpiła w Kamieniu w 1996 r. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego tworzą soliści, chór, balet, orkiestra symfoniczna i właśnie orkiestra koncertowa. Zespół, mając w repertuarze ponad sześćset pieśni i piosenek patriotycznych, popularyzuje tradycje narodowe i chwałę oręża polskiego. Orkiestra Koncertowa RZAWP zagrała w piątek pod batutą ppłk. Marcina Ślązaka w mundurach trzech rodzajów sił zbrojnych – Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Orkiestrze towarzyszyli soliści wokaliści, którzy wystąpili w historycznych strojach: Natalia Winnik – mezzosopran, Maciej Gronek – tenor i Jan Kierdelewicz – bas, a także Katarzyna Soja – narratorka.
Muzycy rozpoczęli swój występ od „Bogurodzicy”, następnie zaprezentowali niecodzienny dla kamieńskiego festiwalu repertuar – uwerturę „Polonia” brytyjskiego kompozytora Edwarda Elgara, utwory Stanisława Moniuszki – partię Zuzi z jednoaktowej opery „Verbum Nobile”, arię Jontka z „Halki” i pieśń „Kozak” oraz – na koniec – „Wielką Symfonię Bitwę Wyobrażającą” Karola Kurpińskiego z komentarzem narratorów, wzbudzając żywiołowe oklaski festiwalowej publiczności.
Kolejne koncerty już w ten piątek! ©℗
Błażej BUBNOWICZ