W ten weekend zapraszamy wszystkich miłośników literatury na szczecińską Łasztownię! Od piątku do niedzieli będzie ona areną pleneru literackiego „Odkryj książkę na nowo”, wydarzenia towarzyszącego przyznaniu Nagrody Gryfia. Tegoroczna odsłona wydarzenia jest wyjątkowa, bo odbywa się razem z Dniami Morza. Czeka na Państwa mnóstwo atrakcji.
Mogą Państwo liczyć nie tylko na kiermasz książki, ale także na wiele imprez – w tym takich skierowanych do najmłodszych – oraz na spotkania ze znanymi ludźmi pióra.
O swoich książkach w sobotę opowiedzą nominowane do Nagrody Gryfia pisarki: Anna Fryczkowska i Agnieszka Szpila o g. 13, Ula Ryciak i Katarzyna J. Kowalska o g. 14.30.
Do Szczecina przyjadą też inni znani autorzy. Na przykład w piątek o g. 16 rozpocznie się spotkanie z Łukaszem Orbitowskim, redaktorem, publicystą, przede wszystkim zaś popularnym i wielokrotnie nagradzanym pisarzem. Orbitowski opowie o najnowszej książce „Kult”, zbeletryzowanej powieści na bazie doskonale udokumentowanej historii objawień oławskich. Godzinę później będziemy mogli spotkać się z Jackiem Fedorowiczem, aktorem, satyrykiem, dziennikarzem, rysownikiem-karykaturzystą. Znamy go z wielu kultowych filmów i programów. Opowie o swoich książkach „Święte krowy na kółkach”, „W zasadzie tak” i „Chamo Sapiens”.
W sobotę na g. 12 zaplanowano spotkanie ze Sławomirem Koprem, historykiem, który pisze o zagadnieniach nieobecnych w podręcznikach historii i opracowaniach historycznych takich, jak: miłość, seks, zdrada i zbrodnia. W ,,Polskich terrorystach i zamachowcach” porusza temat terroryzmu w historii Polski, znany nie tylko ze współczesnych filmów i książek sensacyjnych.
Godzina 16 to czas dla prof. Jerzego Bralczyka i jego żony Lucyny Kirwil. J. Bralczyk to niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny, autor i współautor wielu książek, m.in.: „Trzy po 33”, „500 zdań polskich” i „Mój język prywatny” oraz wydanej wspólnie z małżonką „Pokochawszy”. O meandrach języka miłości opowiedzą na scenie pleneru.
Z kolei w niedzielę szczególnie wart polecenia jest pokaz dokumentu „Słoik, który zakręcił stolicą”. Opowiada o Stanisławie Grzesiuku: postaci ważnej nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Wykonywane przez niego piosenki, a także trzy wydane po II wojnie światowej książki jego autorstwa – „Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach”, „Na marginesie życia” – do dziś mają status kultowych i towarzyszyły w dorastaniu kilku pokoleniom Polaków. Start o g. 12.
W 2018 roku w ciągu trzech dni plener na Jasnych Błoniach odwiedziło blisko 13 tysięcy osób. Na uczestników czekało ponad 20 znanych i lubianych autorów oraz bogata oferta książek z blisko 40 wydawnictw.
Inicjatorem i organizatorem pleneru jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a jego współorganizatorem Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki. ©℗
(as)
Fot. Dariusz Gorajski