Na bezpłatne zajęcia dla osób powyżej 60. roku życia pn. „Astrofotografia” zaprasza już w środę (27 bm.) szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Uczestnicy dowiedzą się, jak robić piękne zdjęcia nocnego nieba, w jaki sposób zostały zrobione zdjęcia przez teleskop Hubble’a i dlaczego to, co widać na zdjęciach, nie jest dostępne dla ludzkiego oka.
To już kolejny blok zajęć w ramach kursu „Wiek Astronomii”. „Dowiemy się, jaki sprzęt jest potrzebny, na jakie jego parametry należy zwrócić uwagę i czym się różni robienie fotografii nieba od wykonywania zwykłych zdjęć” – zachęcają organizatorzy.
Prelegent Andrzej Werblicki omówi, jak wygląda sesja astrofotograficzna, jak zbiera się materiał oraz jak można w sposób cyfrowy ulepszyć obraz, stosując mniej lub bardziej skomplikowane zabiegi. Mężczyzna jest specjalistą w dziedzinie astrofotografii. Posiada własne zautomatyzowane obserwatorium astrofotograficzne pod Wrocławiem, jest też udziałowcem zrobotyzowanego obserwatorium w Nerpio (Hiszpania).
Uczestnicy podczas zajęć obejrzą zdjęcia obiektów głębokiego nieba z komentarzem, a w części warsztatowej krok po kroku przećwiczą, w jaki sposób przechodzi się od surowego materiału fotograficznego do docelowego, profesjonalnego zdjęcia z nieba.
Zajęcia rozpoczną się w środę o godz. 15 w sali nr 13 w Budynku Jednostek Międzywydziałowych ZUT przy al. Piastów 48. Aby wziąć udział w kursie, należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej (https://astronomia.szczecin.pl/wiek-astronomii/zapisy-na-kurs) i wysłać go na adres e-mail ptma@ptma.szczecin.pl lub dostarczyć bezpośrednio do prowadzących zajęcia.
Dla osób w wieku poniżej 60 lat zajęcia są płatne (40 zł) jako darowizna na rachunek PTMA Szczecin lub gotówką w miejscu odbywania się kursu.
(KaNa)
Fot. Andrzej Werblicki