Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Czytelnia imienia Profesora Kuźmy

Data publikacji: 07 czerwca 2016 r. 16:39
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:42
Czytelnia imienia Profesora Kuźmy
 

Czytelni filologicznej w Bibliotece Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego nadano imię Profesora Erazma Kuźmy. Wydarzeniu towarzyszyła promocja książki "Erazm Kuźma. Słownik biografii i idei" pod redakcją prof. Jerzego Madejskiego.

- Bardzo chciałem tu być, z kilku powodów - mówił podczas uroczystości prof. Edward Włodarczyk, rektor US. - Identyfikuję się z tym miejscem, Wydział Filologiczny był kiedyś częścią Wydziału Humanistycznego. Jeśli chcemy budować tożsamość Uniwersytetu Szczecińskiego, to właśnie do takich postaci jak Erazm Kuźma powinniśmy nawiązywać. Wartości humanistyczne zawsze były dla niego najważniejsze.

Ten wątek podjął prof. Andrzej Skrendo, prodziekan Wydziału Filologicznego ds studiów niestacjonarnych i nauki:

- Tożsamość środowisk humanistycznych może wynikać z wielu czynników. Wcale nie jest tak częste, że kształtuje ją jeden człowiek. Dla nas to szczęście i przywilej.

Uczony podkreślał, że jedną z najwyrazistszych cech intelektu prof. Kuźmy była nieustanna dążność do samoodnowy - która sprawiała, że nawet jego młodsi o kilka dekad koledzy często czuli, źe za nim nie nadążają.

- Nigdzie w Polsce nie rozmawiało się tak, jak rozmawiało się podczas spotkań naukowych z Erazmem Kuźmą - dodawał. - Był wielkim humanistą, choć sam pewnie obruszyłby się na takie określenie.©℗

(as)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Oto czytelnia filologiczna imienia Profesora Erazma Kuźmy.

Więcej w środowym wydaniu "Kuriera Szczecińskiego" oraz w e-wydaniu z dn. 8.06.2016 r.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

absolwenci
2016-06-09 10:22:25
A i tak nic nie przebije komentarzy i wszelkich reakcji "kuluarowych". Rzecz jasna, po spektaklu.
Polski
2016-06-08 07:56:58
Bardzo dobrze, że JM Rektor widzi, jak ważną częścią uczelni jest filologia, zwłaszcza w erze marginalizacji ojczystego języka i zaniechania kultywacji własnych tradycji. Być tak wielkim naukowcem i zginąć na pasach, potrąconym przez jakiegoś ćwierćinteligenta, który pewnie nie odsiedzi dnia.
Marek
2016-06-07 16:56:22
Brawo! Szacunek dla profesora Erazma Kuźmy!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA