Na najbliższą sobotę przypada Święto Straży Granicznej. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do obejrzenia debaty o historii tej formacji oraz do lektury specjalnej broszury na ten temat.
Debata jest już nagrana i będzie miała swoją premierę o g. 18 w czwartek (14 maja) na kanałach IPN-u w mediach społecznościowych. Wzięli w niej udział dr Paweł Skubisz, dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu, reprezentujący SG dr Artur Ochał oraz Miłosz Filipowiak ze Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych. Jednym z tematów rozmowy jest Korpus Ochrony Pogranicza funkcjonujący w II RP.
- Po zakończeniu wojny polsko - sowieckiej lat 1919 - 1921 Kresy Wschodnie nie były miejscem ani spokojnym ani bezpiecznym - mówi Skubisz. - W 1923 i 1924 roku mamy szereg wydarzeń, napadów organizowanych przez zwykłe bandy, ale i przez formacje inspirowane i uzbrojone przez służby specjalnego naszego wschodniego sąsiada. Policjanci nie potrafili sobie z tym poradzić. Źle skoordynowane wojska nie były w stanie przeciwdziałać temu, co się dzieje. Potrzebne było rozwiązanie systemowe. Tym rozwiązaniem było stworzenie na Kresach formacji wojskowej, hierarchiczne zbudowanej.
Broszura o przedwojennych pogranicznikach będzie dostępna na stronie IPN-u od czwartku.
(as)