Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia, gdy upał zagraża zdrowiu uczniów

Data publikacji: 12 czerwca 2019 r. 11:33
Ostatnia aktualizacja: 25 października 2019 r. 11:20
Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia, gdy upał zagraża zdrowiu uczniów
 

Dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego, może zawiesić zajęcia na czas występowania wysokich temperatur zagrażających zdrowiu uczniów - poinformowało w czwartek Ministerstwo Edukacji Narodowej. W uzasadnionych przypadkach lekcje można także skrócić do minimum 30 minut.

MEN przypomina, że przepisy oświatowe wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach lub placówkach. Dyrektor może jednak za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia na określony czas, jeżeli na danym terenie wystąpiły zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów.

- Wysokie temperatury mogą być traktowane jako takie zdarzenie - ocenił resort.

Ministerstwo zaznacza jednocześnie, że "zawieszenie zajęć powinno być działaniem podjętym dopiero po wykorzystaniu innych sposobów zaradczych, niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur". Dyrektor wraz z organem prowadzącym powinni wyposażyć szkołę np. w rolety, żaluzje, zasłony, wiatrak, klimatyzator, źródełko wody pitnej, dystrybutor.

Resort dodaje, że w uzasadnionych przypadkach lekcje można skrócić do minimum 30 minut, ale zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć. Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych w klasach I-III szkoły podstawowej ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia (zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć).

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca też do zapoznania się z poradnikiem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa "Jak przetrwać upały". Znajdują się w nim informacje dotyczące tego w jaki sposób chronić się przed upałami. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu. Poradnik dostępny jest na stronie https://rcb.gov.pl/jak-przetrwac-upaly/

Resort edukacji poleca śledzenie ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, które są publikowane na bieżąco na stronie internetowej Instytutu. Zamieszcza je także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swoich profilach w mediach społecznościowych. Przypomina również o nowym SMS-owym systemie ostrzegania przed nagłymi zagrożeniami: Alert RCB.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w ramach kampanii społecznej "Alert RCB – masz moc superbohatera", opracowało informacje i materiały edukacyjne dla nauczycieli, które dostępne są na stronie internetowej: https://rcb.gov.pl/alertrcb/.

Na skrócenie lekcji z powodu upału w tych dniach zdecydowała się m.in. dyrekcja jednej z podszczecińskich szkół podstawowych. Lekcje w podstawówce w Bezrzeczu odbywają się od wtorku według specjalnego planu; przez wysoką temperaturę każdą skrócono do 30 minut.

"W związku z falą upałów, które mają trwać według prognoz meteorologów przez pierwszą dekadę czerwca, proszę o zaopatrzenie swoich dzieci w dodatkową wodę do picia" - napisano na stronie internetowej szkoły. Dyrekcja zaapelowała także do rodziców o zaopatrzenie dzieci w nakrycie głowy.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

hot
2019-06-12 12:22:44
Znowu ten sam temat, przecież niedawno już o tym wszędzie pisano?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA