Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Farba i tynk mogą... oczyszczać powietrze

Data publikacji: 13 lutego 2021 r. 13:39
Ostatnia aktualizacja: 14 lutego 2021 r. 14:53
Farba i tynk mogą... oczyszczać powietrze
 

Prof. Magdalena Janus z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiskowej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pracuje nad rozwojem technologii, która może znacząco polepszyć proces oczyszczaniu powietrza. Niedawno zakończyła swoje badania na Politechnice Berlińskiej.

Według uczonej rozkładać zanieczyszczenie powietrza mogą farby i tynki zawierające specjalne substancje aktywne. Prof. Magdalena Janus w swoich badaniach skupiła się na materiałach fotoaktywnych. 

 - Ta fotoaktywność nadawana jest przez wprowadzenie fotokatalizatora w matrycę materiału budowlanego, takiego jak na przykład gips czy cement. Fotokatalizatorem w moim przypadku jest ditlenek tytanu. Ditlenek tytanu na dużą skalę w Polsce produkowany jest przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police jako tzw. biel tytanowa - biały pigment wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu na przykład jako dodatek do farb, papieru oraz kosmetyków – tłumaczy prof. Janus.

Odpowiednia modyfikacja nadaje temu materiałowi fotoaktywność, czyli aktywność inicjowaną przez światło, na przykład  promieniowanie słoneczne. Pod wpływem światła na powierzchni takiego materiału powstają rodniki hydroksylowe, które są w stanie rozłożyć związek organiczny do ditlenku węgla i wody.

Fotoaktywny cement może być na przykład stosowany jako dodatek do ściernej warstwy kostki brukowej. Może być używany również do produkcji elementów betonowych, których powierzchnia nie będzie w przyszłości pokrywana dodatkowymi materiałami.

Prof. Janus swoje badania na Politechnice Berlińskiej prowadziła w ramach stypendium NAWA. Badaczka jest laureatką Programu im. Bekkera.

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

o ile wiem
2021-02-14 14:11:49
ta technologia jest dostępna na rynku...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA