Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Groźne nadciśnienie [FILM]

Data publikacji: 18 czerwca 2017 r. 09:28
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:45
Groźne nadciśnienie
 

Już około 9 milionów Polaków w wieku od 18 do 79 lat  choruje na nadciśnienie tętnicze – wynika z  badania NATPOL. Utrzymanie tej tendencji może spowodować, że do 2035 r. liczba pacjentów z nadciśnieniem tętniczym zwiększy się o połowę. Nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów. Dodatkowo rozpowszechnienie tej choroby w naszym kraju systematycznie rośnie.

Z badania NATPOL wynika, że w Polsce występowanie nadciśnienia tętniczego wśród osób od 18 do 79 roku życia wzrosło w ciągu 10 lat z 30 do 32 proc., czyli do około 9 milionów osób. Dodatkowo z badania POLSENIOR wynika, że dotyczy ono około miliona osób po 80. roku życia, czyli łącznie około 10 mln Polaków. Utrzymanie tej tendencji może spowodować, że do 2035 r. liczba pacjentów z nadciśnieniem tętniczym zwiększy się o połowę.

Jak często należy badać ciśnienie tętnicze krwi?

Z danych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego wynika, że około 30 proc. Polaków nie wie o swojej chorobie – Zdrowe, dorosłe osoby powinny mierzyć ciśnienie tętnicze krwi przynajmniej raz w roku, jednak nie ma przeciwwskazań, by robić to częściej. W przypadku osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym należy badać je z taką częstotliwością jaką zaleci lekarz, czasem nawet kilka razy dziennie – mówi lek. med. Agnieszka Motyl, lekarz rodzinny, Medicover  – Nadciśnienie tętnicze diagnozuje się na podstawie co najmniej dwóch pomiarów wykonanych podczas przynajmniej dwóch kolejnych wizyt. Rozpoznanie następuje, jeśli średnie wartości są wyższe lub równe 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 90 mm Hg dla rozkurczowego. U chorych z ciśnieniem tętniczym poniżej 160/100 mm Hg rozpoznanie choroby należy potwierdzić poprzez prowadzenie domowych pomiarów lub automatyczną rejestrację ciśnienia krwi.

Rozwojowi nadciśnienia tętniczego sprzyjają czynniki środowiskowe oraz nawyki związane ze stylem życia. Najskuteczniejszą metodą uniknięcia lub opóźnienia rozwoju tej choroby jest zapobieganie nadwadze i otyłości, zwiększenie aktywności fizycznej oraz ograniczenie spożycia soli kuchennej i alkoholu.

Źródło: Newsrm.tv

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zielen i warzywa
2017-06-20 02:13:08
Bardzo dobrym na zbicie nadcisnienia... jest rowniez umiarkowane spozywanie Czosnku w zaleznosci od samopoczucia i potrzeb !!
Decyzja Lekarska
2017-06-20 02:06:15
By zmniejszyc ilosc kolesterolu / tluszczu w zylach i sercu... nalezy rzucic palenie i picie Alkoholu, lepiej sie odzywiac i wziac sie za Sporty !!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA