Siedemdziesiąte urodziny świętował w piątek Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Jubileuszowa konferencja tej zasłużonej jednostki naukowej odbyła się w Auditorium Maximum im. Profesora Mariana Lityńskiego. "Kurier Szczeciński" objął patronat nad tym wydarzeniem.
- Wydział ma ogromne osiągnięcia. W ostatniej ewaluacji osiągnął kategorię "A", czyli jedną z najwyższych kategorii naukowych. To świadczy o ogromnym potencjale i możliwościach - podkreślał prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT (do października). - Jesteśmy najbardziej innowacyjną uczelnią w Polsce. Przez wiele lat utrzymujemy się na podium, jeżeli chodzi o innowacje, nowoczesne technologie, pracę dla zielonej gospodarki. W tym zakresie także Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ma swój ogromny udział.
Dziekan wydziału prof. Arkadiusz Telesiński przypomniał, że myśl o utworzeniu w Szczecinie uczelni rolniczej zrodziła się pod koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku. Realizacja tego pomysłu nastąpiła jednak dopiero w 1954 roku. 17 lipca 1954 roku Prezydium Rządu podjęło Uchwałę o utworzeniu Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie z jednym Wydziałem Rolnym.
- Wówczas na pierwszy rok zostało przyjętych 248 kandydatów, studia ukończyły w 1958 roku 153 osoby - powiedział dziekan. - W międzyczasie powstał Wydział Rolniczy, a od 2001 roku wydział nosi aktualną nazwę Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Wydział zmieniał również swoją przynależność. Na początku był jedynym wydziałem Wyższej Szkoły Rolniczej, od 1972 roku WSR została przemianowana na Akademię Rolniczą a od 1 stycznia 2009 roku jesteśmy w strukturze ZUT jako jeden z 11 wydziałów.
Aktualnie na WKŚiR zatrudnionych jest 69 nauczycieli akademickich. Do tego 57 pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, w tym 26 pracowników inżynieryjno-technicznych, 10 pracowników administracji oraz 21 pracowników obsługi.
- Te wydział bez tych państwa na pewno nie byłby taki, jaki jest - podkreślał dziekan. - Oni, wielokrotnie z tyłu, są zawsze tutaj i zawsze są pomocni. Nasi pracownicy pracują też w stacjach doświadczalnych. Aktualnie na wydziale studiuje 400 studentów. Mogę powiedzieć, że po pewnym kryzysie spowodowanym pandemią wirusa SARS - CoV - 2 nabory zaczynają być coraz większe, co napawa optymizmem.
Podczas uroczystości Urszula Nawrocka z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odczytała list od ministra Dariusza Wieczorka. Minister zwrócił uwagę, że WKŚiR jest nowoczesną jednostką, która dostosowuje swoją ofertę kształcenia do aktualnych potrzeb rynku pracy i polskiej gospodarki.
W ofercie dydaktycznej wydziału znajduje się 7 kierunków studiów: agrobioinżynieria, architektura krajobrazu, ochrona środowiska, odnawialne źródła energii, ogrodnictwo, rolnictwo oraz uprawa winorośli i winiarstwo.
WKŚiR wypuścił na świat 17 tys. absolwentów. ©℗
Alan Sasinowski