Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Laboratorium odnawialnych źródeł energii w ZUT [GALERIA]

Data publikacji: 02 marca 2018 r. 20:02
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:46
Laboratorium odnawialnych źródeł energii w ZUT
 

Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego powstało laboratorium odnawialnych źródeł energii.

Na wyposażeniu laboratorium znajdują się dwa moduły mikrogeneracyjne. Pierwszy z nich wykorzystuje technologię ogniwa paliwowego do wytwarzania energii elektrycznej. Produkowana jest ona w procesie reakcji chemicznej paliwa (wodoru) z powietrzem atmosferycznym. Podstawowym elementem drugiego układu jest silnik Stirlinga. Służy on do produkcji energii w wyniku przetworzenia ciepła dostarczonego ze źródła zewnętrznego. Oba moduły charakteryzują się wysoką sprawnością oraz niską emisją gazów spalinowych do atmosfery.

- Otwarcie laboratorium zbiegło się w czasie z rozpoczęciem II semestru - powiedział prof. Edward Meller, dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. - Jest to ten semestr, w którym studenci II stopnia na kierunku odnawialne źródła energii zaczynają studia. Mam nadzieję, że to laboratorium pozwoli im na rozwinięcie umiejętności praktycznych potrzebnych w przyszłej pracy.

Dzięki wykorzystaniu funduszy od sponsorów: spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA w Bełchatowie oraz Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, laboratorium wyposażono również w piec z innowacyjnym systemem spalania biomasy. Umożliwi on prowadzenie prac badawczych oraz zajęć dydaktycznych dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz oceny oddziaływania procesu spalania na środowisko. Wsparcie finansowe umożliwiło również powstania instalacji badawczo-dydaktycznej do wytwarzania biopaliw zaawansowanych trzeciej generacji z glonów.

- Jestem bardzo rad, że takie laboratorium powstaje w murach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego - podkreślił prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT. - Liczę na to, że również młodzież z naszych partnerskich szkół ponadgimnazjalnych będzie mogła korzystać z tych modułów. Bardzo ważne jest również wsparcie otoczenia przemysłowego dla takich działań i bardzo się cieszę, że możemy na nie liczyć.

Oficjalnego otwarcia laboratorium - przecięcia wstęgi - dokonali: rektor ZUT prof. Jacek Wróbel, dziekan WKŚiR prof. Edward Meller, przedstawiciel WFOŚiGW Andrzej Grzana, dyrektor techniczny PGE GiEK SA Jacek Śniegowski oraz prezes ZIR Julian Sierpiński. Laboratorium umożliwi prowadzenie zajęć dydaktycznych na wysokim poziomie, a także zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu wykorzystania urządzeń i instalacji odnawialnych źródeł energii.

Adrian Kaleta

 Fot. Ryszard Pakieser

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Władysław
2018-03-03 12:06:39
Bardzo potrzebna inwestycja w rozwój odnawialnych źródeł energii w obliczu ogromnego zanieczyszczenia powietrza w Polsce.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA