Karolina Anna Sammel stworzyła koncepcję oczyszczania wody z mikroplastiku i bakterii E.Coli, Adam Matlak i Jakub Sudoł wymyślili, jak wykorzystać łupiny słonecznika do stworzenia „baterii przyszłości”, a Julia Olechnowicz z Szymonem Zarzyckim są autorami projektu pływającej platformy w formie katamaranu, która mogłaby transportować urządzenia pomiarowe do monitorowania stanu wód i dbania o ich czystość. Oto naukowe pomysły naszej zachodniopomorskiej reprezentacji na Krajowy Finał Konkursu E(x)plory. Konkurs dla młodych naukowców, a jednocześnie coroczne święto nauki odbędzie się 18-20 października w Gdyni.
E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca młode talenty, wspierająca ich rozwój oraz pomagająca im się odnaleźć w świecie nauki i biznesu. Już od 12 lat odkrywa, wspiera i rozwija młode talenty. W tym czasie udało się stworzyć społeczność ponad 2800 młodych innowatorów, którzy zgłosili do konkursu ponad 1700 projektów naukowych i wynalazków. W ubiegłym roku na festiwalu tryumfował Patrik Domenico Fassero Gamba, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Sybiraków w Szczecińskiej Szkole Florystycznej, który wymyślił doniczki do roślin z fusów po kawie. W tym roku szczecińscy uczniowie – a do Gdyni pojadą trzy zespoły – konkurować będą z 33 drużynami młodych naukowców.
Karolina Anna Sammel jest już studentką Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, podobnie jak Adam Matlak i Jakub Sudoł. Natomiast Julia Olechnowicz z Szymonem Zarzyckim to uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.
Wszystkie zakwalifikowane projekty oceniać będzie grono 20 jurorów, a głosy mogą oddawać również internauci w głosowaniu publiczności. Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy ostatniego dnia Gdynia Explory Week 2023, czyli 20 października. Młode talenty walczą o stypendia naukowe w wysokości 15, 10 i 7 tysięcy złotych, akredytację do największego na świecie konkursie naukowego – REGENERON ISEF w USA oraz nagrody specjalne od partnerów Programu E(x)plory, wśród których jest m.in. Fundacja Naukowa Polpharmy, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej czy parki naukowo-technologiczne z Olsztyna, Gdyni i Wrocławia. Projekt jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez ministra edukacji i nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Jednym z najważniejszych punktów programu Krajowego Finału Konkursu E(x)plory w ramach Gdynia E(x)plory Week jest Pitching Młodych Talentów. Te trzyminutowe wystąpienia pokażą publiczności, jak ważne społecznie są projekty młodych ludzi oraz pomogą podjąć decyzję, na kogo oddać głos w Plebiscycie Publiczności. Zespoły zostały podzielone na trzy obszary tematyczne: Środowisko, Człowiek i Technologie. Wydarzenie będzie transmitowane 20 października na Facebooku i YouTube E(x)plory.
– Finał Konkursu Explory to dla nas – organizatorów – przede wszystkim doskonała okazja, by spotkać się z najzdolniejszymi młodymi talentami z całej Polski – mówi Dorota Braziewicz, dyrektorka Programu Explory. – Bardzo się cieszymy, że E(x)plory jest platformą wspierającą rozwój tak różnorodnych i innowacyjnych projektów przygotowanych przez młodzież, że te projekty są doceniane przez ekspertów ze świata nauki i nowych technologii i że w wielu przypadkach mają szansę na kontynuację i wprowadzenie w życie. Czekamy z niecierpliwością na Gdynia E(x)plory Week i trzymamy kciuki za wszystkich konkursowiczów z Zachodniopomorskiego.
(kel)