Niedziela, 24 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Młodzi naukowcy ze Szczecina z nagrodami

Data publikacji: 24 października 2023 r. 15:23
Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia 2023 r. 05:39
Młodzi naukowcy ze Szczecina z nagrodami
Fot. explory  

Tegoroczne święto młodych naukowców już zakończone. Z Gdyni, gdzie odbywał się E(x)plory Week 2023, czyli finał Festiwalu Nauki i Technologii, Konferencja Talentowa oraz Wielki Finał Konkursu E(x)plory nasi zachodniopomorscy młodzi wynalazcy także przywieźli nagrody. To jednak nie koniec, niebawem rusza kolejna edycja zmagań. Już na początku grudnia w XVI Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie odbędzie się Szkolny Festiwal E(x)plory 2024.

W tym roku przypadła już 12. edycja konkursu E(x)plory. Do Gdyni przyjeżdża najzdolniejsza młodzież zafascynowana nauką i wynalazczością, by pokazać swoje pomysły. Tym razem do konkursu zgłoszono aż 286 projektów z całej Polski, 35 z nich zakwalifikowało się do etapu krajowego. Także Zachodniopomorskie miało swoją silna reprezentację.

Karolina Anna Sammel, studentka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie stworzyła koncepcję oczyszczania wody z mikroplastiku i bakterii E.Coli. Jej projekt został wyróżniony nagrodą specjalną Wrocławskiego Parku Technologicznego i Fundacji Pro Mathematica. Studentka Katedry Mikrobiologii i Biotechnologii na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT nie dość, że otrzymała za swój wynalazek dwa tysiące złotych, to jeszcze pojedzie do Los Angeles, zdobyła bowiem akredytacją do największego na świecie konkursu naukowego – REGENERON ISEF w USA. Adam Matlak i Jakub Sudoł, również z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, wymyślili jak wykorzystać łupiny słonecznika do stworzenia „baterii przyszłości” - z Gdyni wrócili z nagrodą specjalną w wysokości trzech tysięcy od fundacji Empiria i Wiedza.

Julia Olechnowicz i Szymon Zarzycki, uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego do Gdyni pojechali z projektem pływającej platformy w formie katamaranu, która może transportować na przykład urządzenia pomiarowe do monitorowania stanu wód i dbania o ich czystość.

- Nasi uczniowie byli jednymi z najmłodszych uczestników w tegorocznych zmaganiach konkursowych - mówi Maciej Grenda, dyrektor XVI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. - Jednak dla nich to wyjątkowe wyróżnienie, że znaleźli się w finale konkursu. Nie zakwalifikowali się do żadnej z nagród, ale zostali zaproszeni na listopadowy kongres Projekt 3W: woda-wodór-węgiel - to inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. Celem projektu jest wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. Julia i Szymon zostaną także objęci opieką Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Czeka na nich nowa baza doświadczeń, a ich wynalazek zostanie na ZUT udoskonalony.

Dyrektor XVI LO jest dumny ze swoich uczniów i cieszy się, że po raz kolejny szkoła otrzymała grant na organizację przyszłorocznej edycji Festiwalu Szkolnego E(x)plory.

- To duże wyróżnienie - mówi M. Grenda. - Jesteśmy bowiem jedną z 16 placówek w całej Polsce, w których odbędą się międzyszkolne konkursy naukowe. Już teraz zapraszamy zdolnych młodych wynalazców do zgłaszania swoich projektów. Uczniowie z XVI LO przygotowują już trzy, cztery nowe wynalazki. 

Regionalny konkurs E(x)plory w XVI LO w Szczecinie odbędzie się na początku grudnia.©℗

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

3 tysiące
2023-10-24 15:43:49
Taka kwota z nagrody to nawet na waciki nie starczy. Poczytajcie sobie jak przegrany już rząd rozdaje jeszcze kasę i ile tego jest.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA