Rozmowa z Lidią Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Szczecinie
– Ilu mamy uczniów w szkołach średnich? O ile w przyszłym roku będzie powiększona grupa w szkołach ponadgimnazjalnych czy ponadpodstawowych?
– W stosunku do roku ubiegłego, w tym roku szkolnym liczba uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych w Szczecinie wzrosła o prawie czterystu. W ubiegłym roku w tego typu szkołach mieliśmy 10 823 osoby, w tym jest 11 217. Jeśli chodzi o podział na licea i technika, to do liceów przyjęto 5892 uczniów, do techników 4829. Te proporcje mniej więcej od lat utrzymują się na podobnym poziomie i stopniowo, ponieważ pracujemy nad wzmocnieniem szkolnictwa zawodowego, co roku o jeden punkt się zwiększają.
– Czy jest zainteresowanie szkołami branżowymi I stopnia?
– W tej chwili mamy w szkole branżowej I stopnia i zasadniczej szkole zawodowej 496 uczniów. Zainteresowanie tym typem szkół zawsze było niewielkie. Myślę, że to wynika między innymi z faktu poglądów rodziców, ale pracujemy nad tym, żeby pokazać rodzicom i uczniom, że ukończenie szkoły branżowej nie zamyka procesu edukacji, że można to wykształcenie uzupełniać o maturę i technikum, robić karierę i nawet podejmować studia. To tylko pierwszy etap edukacji.
– Za kilka miesięcy w rekrutacji do szkół średnich nałożą się dwa roczniki: 15-latków po klasie ósmej szkoły podstawowej i 16-latków po gimnazjum. Czy jest takie niebezpieczeństwo, że dobrzy uczniowie, którzy nie znajdą miejsca w szkole średniej, będą zmuszeni wybrać branżówkę?
– Mamy bardzo szczegółową analizę każdej szkoły z osobna. Założenie jest takie, że w każdej szkole w stosunku do chwili obecnej zostanie utworzona podwójna liczba oddziałów. Jeśli szkoła w tym roku tworzyła trzy oddziały, w przyszłym utworzy ich sześć: trzy dla absolwentów gimnazjów i trzy dla absolwentów ósmych klas szkół podstawowych i musi to być równa liczba dla jednych i dla drugich absolwentów. Mamy bardzo dokładne symulacje i analizy, z których wynika, że w Szczecinie uczniowie nam się pomieszczą. Wymaga to jeszcze drobnych remontów.
– Wiadomo już, ilu będzie kandydatów z podwójnego rocznika?
– Jeden rocznik absolwentów to 3-3,5 tys. osób, czyli wiosną do szczecińskich szkół średnich pójdzie 6-7 tys. kandydatów. ©℗
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 28 września 2018 r.
Rozmawiała Elżbieta KUBERA
Fot. Ryszard PAKIESER