Hejt nie jest bezkarny - uświadamiają młodzieży funkcjonariusze policji, którzy razem z przedstawicielami Uniwersytetu Szczecińskiego prowadzą serię warsztatów w liceach i technikach. Projekt #donthejt obejmuje swym zasięgiem szkoły szczecińskie i zachodniopomorskie. Zainteresowani zajęciami wciąż mogą się zgłaszać do organizatorów.
Projekt #donthejt to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Szczecińskiego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Jego celem jest przeprowadzenie akcji profilaktycznych służących przeciwdziałaniu hejtowi i mowie nienawiści wśród młodzieży. Warsztaty wspólnie przygotowują i prowadzą przedstawiciele środowiska naukowego, studenci i funkcjonariusze policji w 30 zachodniopomorskich szkołach średnich. Projekt obejmuje 10 szkół w Szczecinie i 20 szkół w województwie zachodniopomorskim. Do tej pory warsztaty #donthejt przeprowadzono w SZczecinie następujących placówkach: II Liceum Ogólnokształcącym, V LO, IX LO, VII LO, Zespole Szkół nr 2, ZS nr 4 i w Technikum Ekonomicznym. W regionie zajęcia odbyły się one dotychczas w Nowogardzie, Goleniowie, Resku i Lipianach.
W poniedziałek w warsztatach uczestniczyła młodzież w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gryficach. Młodzi ludzie chętnie włączali się w dyskusje i zadawali pytania dotyczące obrażających ją treści otrzymywanych drogą internetową. Prowadzący w czwartek warsztaty w VII LO w Szczecinie skierowali do licealistów pytania: "Czy sądzisz, że przyjaciele mówią Ci kompletnie wszystko? Czy masz pewność, że nie mają problemów? Może nie chcą o nich mówić, więc wyrzucają je z siebie w inny sposób? Czy będziesz w stanie zareagować na pewne sygnały? Czy uważasz, że wiesz gdzie ich szukać? Przyjaciele Agnieszki też tak sądzili. Jednak od kilku dni nie ma jej w szkole. Myślisz, że wiedzą czemu? Nie. Może udają?"
Organizatorzy projektu utworzyli specjalny, umowny pokój tajemnic. - Powiedz swojemu nauczycielowi lub wychowawcy o tym pokoju tajemnic. Niech się z nami skontaktuje, a my postaramy się, żeby twoja klasa mogła do nas przyjść - radzą.
Na grudzień przedstawiciele policji i Uniwersytetu zaplanowali również tzw. pokój tajemnic pod nazwą „Co kryje hejt?” oraz warsztaty stand-upu "Wyśmiej hejt" i symulację rozprawy sądowej „skaż hejt na hejt”. Wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna #donthejt, ukazującą przebieg prac podczas realizacji projektu oraz spot filmowy przestrzegający przed skutkami hejtu w internecie i jego konsekwencjami dla młodego człowieka.©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Dariusz GORAJSKI