Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

O Europie i migracjach

Data publikacji: 16 stycznia 2019 r. 10:02
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:48
O Europie i migracjach
 

„Migracje: ucieczka przed wojną czy droga do lepszego życia?” – to tytuł spotkania, które rozpocznie się w środę (16 stycznia) o g. 18 w ProMediach przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie. Gościem biblioteki będzie Jan Truszczyński, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Czy Unia Europejska jest w stanie zapewnić swoim obywatelom poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie skłonić ich do refleksji nad otwartością i ideą pomocy? Jakie regulacje prawne wprowadza Unia, aby uniknąć chaosu i dezinformacji? Czy kryzys migracyjny przyniósł epokę „fake news”?

Na pytania związane z migracją odpowie Jan Truszczyński – wykładowca na Akademii Finansów i Biznesu Vistula, od kilkudziesięciu lat zajmujący się tematyką integracji europejskiej: był specjalistą ds. integracji europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zastępcą ambasadora Przedstawicielstwa Polski przy Wspólnotach Europejskich, przedstawicielem Polski przy UE, doradcą prezydenta ds. UE. W latach 2001-2005 był głównym negocjatorem członkostwa Polski w UE oraz, kolejno, podsekretarzem stanu i sekretarzem stanu w MSZ. Od 2007 do 2014 piastował stanowiska kierownicze w Komisji Europejskiej. Był kolejno zastępcą dyrektora generalnego w DG Rozszerzenie i DG Edukacja i Kultura, a w latach 2010-2014 dyrektorem generalnym DG Edukacja i Kultura.

Na spotkanie zaprasza Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin.

(as)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Odpowiedzi
2019-01-16 10:50:44
Odpowiadając na pytania zadane we wstępie tekstu, wszystko jest oczywiste: 1) Nie, Unia Europejska nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom (oczywiście mowa o rodowitych, od pokoleń), a jednocześnie skłonić do refleksji nad otwartością i ideą pomocy. 2) Zwykli obywatele nie mają wiedzy o, wprowadzanych przez Unię, regulacjach prawnych w celu uniknięcia chaosu i dezinformacji. 3) Tak, "kryzys migracyjny" przyniósł epokę "fake news", czego przykładem są zdjęcia jednej kobiety z dzieckiem, które mają mówić, że tylko takie osoby nawiedzają Europę w poszukiwaniu łatwego, dostatniego życia za nic.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA