Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Ogólnopolski Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2020. Jak wypadły szkoły ze Szczecina

Data publikacji: 09 stycznia 2020 r. 14:49
Ostatnia aktualizacja: 01 lipca 2020 r. 17:53
Ogólnopolski Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2020. Jak wypadły szkoły ze Szczecina
Trzecioklasiści w XIII Liceum Ogólnokształcącym podczas czwartkowej próby poloneza przed zbliżającą się Studniówką  

Dwa wielkie sukcesy szczecińskich szkół. XIII Liceum Ogólnokształcące na piątym, a Technikum Organizacji i Zarządzania w ZS8 na dziesiątym miejscu w ogólnopolskim XXII Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020. To zostawienie po raz kolejny potwierdza mocną pozycję szczecińskiej oświaty na tle kraju.

Opublikowany w czwartek Ranking Liceów Ogólnokształcących oraz Ranking Techników miesięcznika Perspektywy daje Szczecinowi wiele powodów do dumy. Wielokrotny zwycięzca tego rankingu, czyli szczecińska "trzynastka" od 19 lat czas trzyma poziom i wciąż utrzymuje się w ścisłej czołówce elitarnych polskich liceów. W tegorocznym zestawieniu szkoła ta zajęła piąte miejsce. Tym razem, po raz kolejny, zmieniono kryteria oceny szkół, gdyby jednak utrzymano te sprzed roku, szkoła ta mogła by zostać tegorocznym zwycięzcą. Tym razem pierwsze miejsce przypadło Uniwersyteckiemu LO w Toruniu. Łatwo jednak zauważyć, że różnice w punktacji pomiędzy liceami ze ścisłej czołówki to zaledwie ułamki punktów.

Czy piąte miejsce to powód do radości dla XIII LO?

- Dla nas, co zawsze powtarzam, móc znaleźć się w gronie sześciu najlepszych szkół w Polsce jest dużą satysfakcją. To sukces nauczycieli oraz ambitnych uczniów, którzy mają duże osiągnięcia w egzaminach a także w olimpiadach krajowych i międzynarodowych - powiedział nam po ogłoszeniu wyników 22. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020 dyrektor XIII LO Cezary Urban. - Ilu z tych szkół, które znalazły się w czołówce i które już były na pierwszym miejscu, nie zależy jednak na tym, żeby wygrać? Na pewno jest to też nasze marzenie, choć szkoły z którymi rywalizujemy osiągają porównywalne wyniki. Pomiędzy drugim a piątym miejscem są zaledwie trzy punkty różnicy. Stabilność jest tym, z czego jesteśmy dumni. Bardzo się cieszę z tegorocznych sukcesów szczecińskich techników, a zwłaszcza technikum z Zespołu Szkół nr 8, bo dziesiąte miejsce to coś czego wśród szkół zawodowych Szczecina jeszcze nie było.

Kto triumfował w rankingu Perspektyw?

W Rankingu Perspektywy 2020 sklasyfikowanych zostało aż 1500 najlepszych polskich szkół - 1000 liceów i 500 techników. Kryteriami w rankingu liceów są sukcesy w olimpiadach przedmiotowych oraz wyniki egzaminów maturalnych z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Pierwsze miejsce w rankingu liceów zajęło Uniwersyteckie LO w Toruniu, drugie - XIV LO im. S. Staszica w Warszawie, trzecie miejsce zajęło V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, czwarte - III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni, piąte - XIII LO w Szczecinie, szóste - LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, siódme - XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

Ogólnopolski Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2020

Wręczenie tytułów odbyło się w czwartek w w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dyplom dla XIII LO odebrali dyrektor Cezary Urban oraz polonista Jerzy Wojcieszak z kilkuosobową reprezentacją olimpijczyków. W dotychczasowych 22. edycjach rankingu jedynie sześć polskich liceów stanęło na jego najwyższym podium. Szczecińska „trzynastka” dokonała tego aż 10-krotnie i otrzymała tytuł Liceum XX-lecia.

Jakie szkoły ze Szczecina znalazły się w rankingu Perspektyw?

W XXII Rankingu Liceów Ogólnokształcących w pierwszej setce szkół znalazły się jeszcze szczecińskie: II LO (44. miejsce) i V LO (68. miejsce).

Szczecińskie technika również mają powody do dumy. Na 10 miejscu w Polsce znalazło się Technikum Organizacji i Zarządzania Zespołu Szkół nr 8. - To ogromny sukces i z całą pewnością nieprzypadkowy. Świadomie rywalizujemy z najlepszymi szkołami w kraju, mając na celu przede wszystkim dobro uczniów, którzy nam zaufali i podjęli naukę w naszej szkole - powiedziała nam Ewa Kupidłowska, dyrektor ZS8. - Myślę, że dzięki naszym staraniom udało się stworzyć szkołę, w której uczniowie czują się doskonale i osiągają sukcesy na miarę swoich możliwości, a nauczyciele czerpią satysfakcję ze swojej pracy i mają warunki ciągłego rozwoju, oraz szkołę, która spełnia oczekiwania rodziców.

Jeszcze dwa technika Szczecina zasługują na uznanie: Technikum Elektryczno-Elektroniczne z ZSEE, które zajęło 16. miejsce w Polsce i Technikum Informatyczne SCI, które zajęło 19. miejsce.

Technika zostały ocenione na podstawie: sukcesów w olimpiadach, wyników matur oraz wyników egzaminów zawodowych. na pierwszym miejscu znalazło się Technikum Mechatroniczne w Warszawie, drugim - Technikum nr 7 w Nowym Sączu, trzecim - Technikum Łączności nr 14 w Krakowie, czwartym - Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie, piątym - Technikum Elektroniczne w Lublinie, szóstym - Technikum Elektroniczne nr 7 w Bydgoszczy.

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

JN
2020-01-10 12:34:14
Tegoroczny ranking to ostatnie ostatnie zestawienie "Perspektyw", które pokazuje licealny układ sił sprzed reformy. Maturzyści z roku 2019 (rocznik urodzenia 2000) są ostatnimi, którzy uczyli się w nienaruszonych jeszcze przez Annę Zalewską gimnazjach. Z pełnymi zespołami nauczycieli. Wyniki tych uczniów decydują w tym roku o pozycji poszczególnych szkół. Teraz ten układ sił będzie się zmieniał. XIII LO ze Szczecina w tym roku dopiero piąte? Głowa do góry, bezpośredni konkurenci właśnie tracą na rozstrzygnięciach reformy, a XIII LO zyskuje. LO Uniwersyteckie w Toruniu - tegoroczny zwycięzca już nie ma swojego gimnazjum. Staszic, Władysław IV, Hoffmanowa z Warszawy - bez gimnazjum. III LO Marynarki Wojennej w Gdyni - bez gimnazjum. LO Polonii Belgijskiej z Wrocławia - bez gimnazjum. Tylko Szczecin spośród ekstraklasy zachował klasy przygotowujące do nauki w liceum. Efekty przyjdą, nie ma obawy.
@Rodzic
2020-01-10 08:41:24
Nikt Ci nie zabrania korzystać z usług najgorszych murarzy, beznadziejnych kafelkarzy, niedouczonych lekarzy, przygłupich inżynierów. Nie dziw się, że ludzie chcą lepszych fachowców. Tak trudno to zrozumieć? Szczecinianie zamiast być dumni, że mają szkołę, która jest jedną z najlepszych w kraju, zrobią wszystko, żeby ten sukces zniszczyć. Trudni się dziwić, że zdolni stąd uciekają.
Zs8
2020-01-10 08:33:30
Jestem absolwentką ZS8 i jestem z tego niesamowicie dumna! Szkoła jest na najwyższym poziomie, nie miałam nigdy problemów ze zdrowiem psychicznym jak piszą inni. Maturę zdałam bardzo dobrze a egzaminy zawodowe w przedziale 95-100% !!! NIGDY NIE CZUŁAM PRESJI ZE STRONY SZKOŁY, ŻE MUSZĘ MIEĆ TE 100%! Teraz jestem na studiach (w rankingu mój kierunek ma 1 miejsce w Polsce) i praktycznie nie muszę się uczyć, bo po Technikum już to wiem ❤️ OGROMNE GRATULACJE DLA CAŁEGO GRONA PEDAGOGICZNEGO 👏🏻🏆 i cieszę się, że mogłam przyczynić się do tak wspaniałego wyniku.
Rodzic
2020-01-09 23:40:21
Liczą się tylko cyferki, statystyki, procenty... Nie ma dbałości o ucznia, liczą się tylko najlepsze kujony... które leczą się u psychiatrów i psychologów cichaczem... bo wstyd przyznawać się do bycia istotą ludzką. Smutne to strasznie 😑
@Obserwatorka
2020-01-09 20:34:48
Wszędzie tak jest. Nie tylko w Polsce. Ludzie chcą lepszej szkoły, lepszej uczelni, lepszej pracy. Lepiej zarabiać, lepiej żyć. Oczywiście nie trzeba w tym uczestniczyć. Nikt nikogo nie zmusza. Można podjąć pracę nie wymagającą kwalifikacji, można poprosić o obniżkę pensji...
Obserwatorka
2020-01-09 18:21:33
Prowadzone rankingi to wyścig szkół, pytanie dokąd? Stres dla uczniów bo muszą być olimpijczykami, z egzaminów najwyższe noty, no i co potem? Udział w tej pogoni mają też rodzice, przecież ich pociecha musi być najlepsza. A co ze szkołami, które mają uczniów przeciętnych, czy one lub ich uczniowie są gorsi? Uważam, że nie, liczy się człowiek, jego otwartość na ludzi i na zdobywanie wiedzy tej, która mu się przyda.
@obserwator
2020-01-09 15:43:58
Mam nadzieję, że w każdej szkole są uczniowie, którzy mogą skorzystać z porad psychologa. Problemem jest dziś bowiem to, że dziś niemal każdy uczeń takiej pomocy potrzebuje, a nie każdego na nią stać. Stąd tyle dramatów.
ZSEE
2020-01-09 15:41:05
Najlepszym rocznikiem w historii tej szkoły był 1993-1998 tyle, że nikt nas nie docenił w kraju bo dużo nas skończyło w wojsku zaraz po maturze.
obserwator
2020-01-09 15:04:36
Liceum nr XIII ... ilu uczniów nie przyzna, ze korzysta z porad psychologa bo nie wytrzymują presji... ja znam dwóch - gabinet pani psycholog blisko budynku szkoly :/
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA