Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Olimpijczycy międzynarodowi

Data publikacji: 14 maja 2017 r. 10:08
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:43
Olimpijczycy międzynarodowi
 
„Trzynastka” słynie ze znakomitych absolwentów oraz laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad. W swej ponad 20-letniej historii szkoła ta miała też siedmiu laureatów olimpiad międzynarodowych. Zawsze była to jedna osoba w roczniku. W tym roku wiadomo już, że aż troje uczniów XIII LO będzie reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. I nie jest to ostatnie słowo.

Trzynastkowi olimpijczycy cieszą się sukcesem swoim i swoich kolegów. Chętnie wspierają się w przygotowaniach do zawodów. Nauczyciel fizyki w tej szkole prof. Marek Golka przyznaje: – Nasi uczniowie startują w olimpiadach, które mierzą nie siłę mięśni, lecz umysłu.

Tytuł w finale olimpiady ogólnopolskiej daje wstęp na najlepsze polskie uczelnie i kierunki. Ścisła krajowa czołówka z olimpijskiego podium reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej. Co daje tytuł laureata olimpiady międzynarodowej?

– Wprost nie daje żadnych przywilejów na uczelnie zagraniczne, ale ma znaczenie w ocenie kandydata podczas rekrutacji. Może też mieć wpływ na rozwój w dalszej perspektywie, jak uzyskanie stażu – wyjaśnia Michał Pychtin, reprezentant Polski w Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej.

– Uczestniczymy w olimpiadzie dla własnej satysfakcji, sprawdzenia się na tle innych krajów świata. Nie wierzę jednak, że to nie ma wpływu na nasz dalszy rozwój i przebieg kariery naukowej, choć bezpośrednie przełożenie nie istnieje – ocenia Karolina Bassa reprezentantka Polski na Międzynarodową Olimpiadę Filozoficzną.

– Astronomią zainteresowałem się w drugiej klasie gimnazjum – przyznaje Bartosz Dzięcioł, który będzie reprezentował nasz kraj na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej. Jako poszukiwacz komet, potrafi rozróżnić te obiekty, które wyglądają jak komety, a nimi nie są, jak np. mgławice. 

Cały artykuł w "Kurierze Szczecińskim", e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 12 maja 2017 r.

Elżbieta Kubera

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mirek
2017-05-15 13:51:35
Tak,tak. "Światowa metropolia", tylko świat o tym nie wie. Za to przerosty chorych ambicji widać.
DO POZNANIAK
2017-05-15 12:05:59
Poznań można traktować jak zagranicę.Inny świat. Poznań to światowa metropolia.
DO - poznaniak
2017-05-15 07:58:57
SGH jest w Warszawie a nie Poznaniu. Z drugiej storny dla tak zdolnych osób raczej uczelnie w Poznaniu odpadają. Może Warszawa, ale bardziej uczelnie zagraniczne. Wcale uczelnie z Poznania nie są takie super. Mam kontakt z ich absolwentami i nie widzę różnicy miedzy studentami ze Szczecina. Bądźmy szczerzy - działalnośc naukowa oraz to co mogą zaoferować biznesowi naukowcy zarówno z Pozania jak i Szczecina to mniej wiecej ten sam poziom. Czyli poziom gdzie zazwyczaj wchodzi się z recepcji do windy.
poznaniak
2017-05-14 11:11:23
Zapraszamy do Poznania na nasze uczelnie - wysoki poziom , stypendia. Uniwersytet Poznański ,Ekonomiczny , Politechnika , SGH czekają. Czekamy na zdolnych studentów.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA