Ponad 21 tysięcy uczniów z 493 placówek oświatowych województwa zachodniopomorskiego przystąpi do egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej. Ten pierwszy poważny test wiedzy ósmoklasistów, nazywany także małą maturą, będzie odbywał się przez trzy dni - od 23 do 25 maja.
W Szczecinie do egzaminu kończącego szkołę podstawową przystąpi ponad 4600 uczniów z 48 publicznych.
Podobnie jak w poprzednich latach, egzamin ósmoklasisty rozpocznie się od sprawdzenia wiedzy z języka polskiego. Test z języka ojczystego zaplanowano na wtorek, 23 maja br. Dzień później, w środę 24 maja br., uczniowie zmierzą się z zadaniami z matematyki. Ostatnia część egzaminu, to sprawdzian znajomości języka obcego nowożytnego - nad arkuszem językowym młodzież pochyli się w najbliższy czwartek, 25 maja.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Małej matury nie można jednak nie zdać - nie ma określonego minimalnego progu punktów, który należy osiągnąć. Wyniki sprawdzianów będą jednak decydujące dla wszystkich, którzy chcą kontynuować naukę w szkołach ponadpodstawowych.
W tym roku młodzież ma więcej czasu na wypełnienie testów: na egzamin z języka polskiego przeznaczono 120 minut, sprawdzian wiedzy z matematyki potrwa 100 minut, natomiast na pisemne zmagania z językiem obcym ósmoklasiści "dostali" 90 minut.
Pracę z arkuszem można przedłużyć, ale dodatkowy czas otrzymają tylko uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz cudzoziemcy: z języka polskiego - nie więcej niż o 60 minut, z matematyki - nie więcej niż o 50 minut, a z języka obcego nowożytnego - nie więcej niż o 45 minut, jednak wydłużony czas przy arkuszu z języka obcego nie dotyczy już cudzoziemców.
Wszystkie sprawdziany rozpoczynają się o 9 rano. Uczniowie, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w pierwszym terminie, będą mieć drugą okazję w dniach 12-14 czerwca.
Wyniki tegorocznych zmagań z egzaminem ósmoklasisty poznamy 3 lipca. Natomiast 6 lipca absolwenci podstawówek otrzymają zaświadczenia o szczegółowych wynikach swoich sprawdzianów: będzie ono zawierać wynik procentowy oraz wynik w skali centylowej, który umożliwia porównanie swoich osiągnięć z pozostałymi uczniami przystępującymi do egzaminu ósmoklasisty w 2023 roku.
Wszelkie szczegóły dotyczące egzaminu ósmoklasisty, w tym czasy trwania poszczególnych sprawdzianów czy też dokładny harmonogram, znajdują się na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, do której przynależy nasz region. To właśnie na jej stronach, tuż po godz. 13 uczeń będzie mógł sprawdzić, jak wypełnił arkusze i zweryfikować czy udzielił poprawnej odpowiedzi.
Życzymy powodzenia wszystkim tegorocznym ósmoklasistom i trzymamy kciuki za osiągnięcie doskonałych wyników podczas egzaminów!
(kel)