Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Polsko-niemiecki taniec pod żaglami

Data publikacji: 19 września 2016 r. 11:45
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:42
Polsko-niemiecki taniec pod żaglami
Fot. Ryszard Pakieser (arch.)  

Łącznie 20 niepełnosprawnych intelektualnie dzieci z Polski i z Niemiec spotka się w Szczecinie. Celem tego wyjątkowego spotkania będzie edukacja morska połączona z elementami integracji społecznej. Transgraniczny projekt będzie miał iście żeglarski charakter!

„Taniec pod żaglami. Morskie spotkanie osób niepełnosprawnych intelektualnie” jest już 5. wspólnym projektem Centrum Żeglarskiego i Niemieckiego Czerwonego Krzyża. W ramach trwającej od 2010 roku współpracy jednostki zrealizowały już cztery projekty z zakresu edukacji morskiej. Tym razem tematem przewodnim będzie taniec. W projekcie trwającym od 19 do 23 września udział weźmie łącznie 20 dzieci – po 10 z obu krajów.

Celem wspólnego transgranicznego spotkania osób niepełnosprawnych intelektualnie jest edukacja morska połączona z elementami integracji społecznej. Stwarza to możliwość zdobycia konkretnych umiejętności przydatnych w codziennym życiu osobom o trudniejszej pozycji społecznej. Dzięki uczestnictwu w warsztatach tańca morskiego dzieci podniosą sprawność psychofizyczną, nauczą się współdziałania w grupie oraz dobrego i radosnego spędzania czasu. Rozwiną się, wzrośnie ich samoocena, zmniejszeniu ulegną kompleksy i nieśmiałość, które są „chlebem powszednim” wśród osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dodatkowo podczas rejsów wykonywać będą prace obowiązujące każdą załogę – niezależnie od stopnia sprawności. Stwarza to niepowtarzalna szansę do nauki współpracy, solidarności oraz znajdowania się w nowych, nieznanych i trudnych sytuacjach.

– Nasi goście przyjadą z DRK Schule Patzig-Rugia. Polscy uczestnicy to wychowankowie ZSS nr 9 ze Szczecina. Najmłodsi, wraz ze swoimi opiekunami, zakwaterowani zostaną w schronisku młodzieżowym Centrum Żeglarskiego przy ul. Przestrzennej. W tygodniowym programie nie zabraknie gier i zabaw, warsztatów muzycznych, tanecznych i plastycznych, pokazów filmów oraz – oczywiście – krótkich, kilkugodzinnych rejsów – informuje Tomasz Owsik-Kozłowski rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego. – Podczas wspólnie spędzonych pięciu dni uczestnicy projektu odwiedzą m.in. Starą Rzeźnię, gdzie zostanie wyświetlony film o tańcu oraz port jachtowy na Wyspie Grodzkiej, który będzie miejscem warsztatów tanecznych. Każdy z uczestników otrzyma swój zakres obowiązków będący w zakresie jego możliwości. Zetknięcie się z muzyką i tańcem morskim, uczestnictwo w rejsach to szansa na uaktywnienie uczestników.

Główną metodą i środkiem zastosowanym w projekcie jest taniec (terapia tańcem) oraz praca (terapia pracą podczas rejsów).

– Samodzielne wykonanie przez uczestnika układu tanecznego oraz powierzonej mu na pokładzie pracy, zbuduje w nim wiarę we własne siły, pomoże odkryć mocne i słabe strony oraz pokonać ograniczenia – tłumaczy Tomasz Owsik-Kozłowski.

Satysfakcja i radość z kontaktu z naturą oraz z tańcem wpływa na kształtowanie życia emocjonalnego, stosunków interpersonalnych, przekraczanie własnych możliwości oraz tworzenie. Nauka tych umiejętności pomoże osobom niepełnosprawnym intelektualnie lepiej odnaleźć się w społeczeństwie i w życiu codziennym.

Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

(p)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

BRAWO
2016-09-20 09:59:41
BRAWO ! BRAWO ! dla organizatorow.
guciu
2016-09-19 16:47:48
Może i tak Wanda co Niemca nie chciała niekoniecznie.
A_Szczecin
2016-09-19 15:10:50
Fajny projekt :-) Tego typu przedsięwzięć powinno być więcej.
Wiatr w żagle
2016-09-19 11:59:05
Oby tylko pogoda dopisała.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA