Uruchomienie artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej narusza prawo wspólnotowe - uważa Szczecińskie Towarzystwo Dialogu O Prawie. To gremium skupia prawników, którzy, w przeciwieństwie do większości przedstawicieli swojego środowiska, nie oceniają zmian w sądownictwie przeprowadzanych przez rząd jako zagrażających demokracji.
W komunikacie Towarzystwa przeczytamy: "Wdrożenie wobec Polski procedury przewidzianej artykułem 7 Traktatu o Unii Europejskiej jest poważnym naruszeniem podstaw prawa wspólnotowego: zasady pomocniczości, proporcjonalności i lojalnej współpracy. Zmiany zachodzące w Rzeczypospolitej Polskiej żadną miarą nie uzasadniają takiej interwencji, jaką podjęła Komisja Europejska. Jako prawnicy polscy codzienną pracą w naszej Ojczyźnie wypełniamy w praktyce zasadę praworządności, oczekując tego samego od urzędników i polityków zatrudnionych w strukturach Unii Europejskiej". Pod oświadczeniem podpisali się m.in. Bartłomiej Sochański, Agnieszka Dąbrowska, Zbigniew Bogucki, Katarzyna Bartanowicz, Michał Stankiewicz, Krzysztof Skarbek oraz Igor Frydrykiewicz.
Komisja Europejska na uruchomienie artykułu 7 zdecydowała się po raz pierwszy w historii. W najgorszym dla naszego kraju scenariuszu ta procedura mogłaby sie zakończyć odebraniem nam prawa do decydowania o sprawach dotyczących UE - ale aby tak się stało, potrzebna byłaby jednomyślność państw należących do wspólnoty, która na ten moment wydaje się mało prawdopodobna. Decyzja Komisji to reakcja na ustawy o sądownictwie, które, zdaniem urzędników UE, zagrażają niezależności wymiaru sprawiedliwości. ©℗
A. Sasinowski
Fot. Robert Wojciechowski