Umowy o współpracy z przedsiębiorstwami, Technoparkiem Pomerania i Klastrem IT podpisało w piątek Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie, działające w sąsiedztwie Technoparku. Otwarto także nowe pracownie zawodowe dla uczniów. Uroczystość zbiegła się z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.
Dzięki podpisanym porozumieniom kształcenie informatyczne zostanie dostosowane do potrzeb pracodawców, a praktyczne lekcje prowadzone będą we współpracy z przedsiębiorcami. Uczniowie będą także odbywali praktyki i staże w firmach technologicznych.
W nowo powstałym Technikum Technologii Cyfrowych naukę we wrześniu rozpoczęło 90 uczniów. Kształcą się w dwóch specjalnościach: internet rzeczy oraz aplikacje mobilne i internetowe.
- Pierwszy nabór do technikum był bardzo udany, otrzymaliśmy bardzo dużo podań i choć utworzyliśmy dodatkową klasę, to i tak nie zdołaliśmy przyjąć wszystkich chętnych uczniów. Wiemy, że inne technika informatyczne w Szczecinie również pomyślnie zakończyły tegoroczny nabór, dlatego można wnioskować, że w Szczecinie zwiększa się liczba młodych osób zainteresowanych nauką informatyki – powiedziała Ewa Dobrzycka, dyrektor Technikum Technologii Cyfrowych.
Nowe technikum kształci przyszłych specjalistów IT z szerokimi kompetencjami cyfrowymi. Program nauczania jest tworzony we współpracy z przedsiębiorcami, dzięki wykorzystaniu sąsiedztwa Technoparku Pomerania i wsparciu Klastra IT. W procesie dydaktycznym uczestniczyć będą m.in. takie firmy technologiczne, jak TEONITE, Sagra Technology, Meelogic i MVB oraz kancelaria radcy prawnego Rafała Malujdy, rzecznika patentowego i specjalisty w zakresie ochrony praw własności intelektualnej.
- Przedsiębiorcy będą merytorycznie wspierać szkołę w przygotowaniu programów nauczania i zajęć projakościowych oraz przyjmować uczniów na praktyki w swoich firmach. Będą również przeprowadzać lekcje pokazowe obejmujące aktualne zagadnienia technologiczne, które nie zostały objęte programem nauczania dla zawodu. Takie zajęcia poprowadziła już w tym roku szkolnym firma TEONITE – wskazuje Katarzyna Witkowska, menedżer Działu Rozwoju Technoparku Pomerania i prezes Klastra IT.
W technikum utworzono cztery nowoczesne pracownie komputerowe: urządzeń techniki komputerowej (11 komputerów oraz 6 stanowisk montażowych i diagnostycznych), lokalnych sieci komputerowych i sieciowych systemów operacyjnych (11 komputerów oraz stanowiska montażu i konfiguracji), aplikacji internetowych i grafiki komputerowej (18 komputerów z nowoczesnym oprogramowaniem Microsoft oraz najnowszymi pakietami graficznymi Corel i Adobe) oraz pracownię informatyczną m.in. do nauki programowania (18 komputerów).(el)
Fot. Dariusz GORAJSKI