Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Rosną przyszli lekarze

Data publikacji: 03 czerwca 2016 r. 18:48
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:42
Rosną przyszli lekarze
 

Młodzi pasjonaci nauk przyrodniczych i medycznych, w tym przyszli lekarze odebrali w czwartek Certyfikaty ukończenia Młodzieżowej Akademii Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego "Mam PUM". Przez cały rok szkolny uczestniczyli oni w wykładach, a ich wiedza była sprawdzana podczas testów.

W zajęciach akademii uczestniczyli uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego. Uroczystość podsumowania siódmej edycji tego przedsięwzięcia odbyła się w auli rektoratu uczelni.

- Wykłady były bardzo ciekawe, prowadzili je lekarze, wykładowcy, profesorowie. Dotyczyły aktualnych zagadnień medycznych. Były o transplantacji serca, płuc, o mukowiscydozie, chorobach pasożytniczych. Część zajęć obejmowała szkolny program, a część zupełnie wykraczała poza szkolne tematy - powiedziała Agnieszka Syrowatko, uczennica IX Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, która odebrała certyfikat. - Dzięki temu bardzo poszerzyłam swoją wiedzę. Wybieram się na studia lekarskie.

Młodzieżowa Akademia Medyczna "Mam PUM" jest organizowana przez PUM, Urząd Miasta Szczecina, Kuratorium Oświaty i IV Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie od siedmiu lat.

- Uczniowie, którzy wzięli udział w zajęciach akademii mieli okazję utwierdzić się w tym, że dobrze wybrali kierunek i miejsce swoich przyszłych studiów lub zmienić decyzję - powiedział prorektor PUM prof. Kazimierz Ciechanowski.

Profesor dodał, że choć uczelnia nie może narzekać na brak kandydatów, to zauważalny jest odpływ młodych ludzi ze Szczecina. - Nie musicie jechać do Warszawy. Tutaj macie lepsze warunki - przekonywał absolwentów akademii "Mam PUM". - Warto zasmakować tej uczelni, studiować i bawić się w Szczecinie, a następnie tutaj pozostać.

Pomysłodawczyni młodzieżowej akademii Anna Koprowicz podkreśliła, że PUM, to uczelnia, która może się poszczycić wybitnymi naukowcami, uznanymi w kraju i za granicą.

Janusz Olczak, dyrektor IV LO, współorganizator projektu, przedstawił w liczbach siódmą edycję "Mam PUM". Z 237 kandydatów zakwalifikowało się do niej 146 uczniów klas maturalnych z 21 szkół ponadgimnazjalnych. Od września przez cały rok szkolny odbyło się osiem spotkań i 25 wykładów. - Zajęcia prowadzone były do późnych godzin nocnych, co było pewną trudnością dla uczniów przyjeżdżających z Nowogardu, Goleniowa, czy Stargardu - przyznał Janusz Olczak. - Uczestnicy przystąpili do trzech testów, w których musieli odpowiedzieć na 125 pytań początkowo z zakresu biologii, chemii, fizyki, a z czasem także z treści wykładów.

Uczestnicy przyznali, że wykładów było dużo, a testy były trudne. Certyfikaty otrzymało 76 osób. Dziesięciu z najwyższą punktacją odebrało je z rąk rektora PUM. Uroczystość wzbogacił wykład "Zdrowie psychiczne w dzisiejszych czasach", który wygłosiła dr Justyna Pełka-Wysiecka z Katedry Kliniki Psychiatrii PUM.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Absolwenci młodzieżowej akademii "Mam PUM"

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ap-teka,
2016-06-07 02:15:52
No tak... ale Aptekarz to jednak nie Lekarz, by "tylko" Recepty odczytac PO-trafil ! A z Aptekarskim doradztwem, to faktycznie czasami bywa roznie...??
do Aptekarz
2016-06-06 12:14:57
Pełna zgoda z Aptekarzem. Dodać trzeba jeszcze, że ten sam postulat dotyczy oczywiście kandydatów na farmaceutów, stąd dziwne jest, że Aptekarz o tej potrzebie nie wspomina. Apteka -to także placówka służby zdrowia - ponieważ funkcjonuje dzięki pieniądzom publicznym. Stąd zachodzi konieczność przekonać sie , czy kandydat na farmamceutę chce służyć poprawie i wzmacnianiu zdrowia pacjenta - poprzez etyczną Opiekę Farmaceutyczną- czy chce tylko dla wciskać ludziom nie potrzebne, a tym samym groźne dla życia zdrowia, tak aby uzyskać jak największą sprzedaż produktów aptecznych -tak aby odnieść jak najmniejszym nakładem wysiłku gigantyczny zysk! Chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta apteki!!!!
Aptekarz,
2016-06-04 10:26:39
Moim zdaniem... kazdy Kandydat czy Kandydatka na Studia Pielegniarskie czy Lekarskie, powinien wczesniej przejsc 6 - 12 miesieczna PRAKTYKE w Szpitalach, by mozna bylo sprawdzic i przekonac sie... czy ma dar i nadaje sie do wykonywania tego Zawodu !!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA