W czwartek o g. 18.00 na profilu facebookowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie rozpocznie się spotkanie online wokół tekstu „Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy”. Biblioteka będzie gościć autorów publikacji: Magdalenę i Radosława Ptaszyńskich, Różę Król, przewodniczącą Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie, a także szczecińskich emigrantów – Renatę Greenspan z USA oraz Włodzimierza Mietka Szpirta z Danii. Spotkanie poprowadzi Eryk Krasucki.
Róża Król pisze tak: „Książka Magdaleny i Radosława Ptaszyńskich doskonale pokazuje, jak skalpel propagandy i nagonki Marca 1968 r. przeciął życie szczecińskich Żydów. Jej wyjątkowość to ukazanie mechanizmów wielkiej historii z perspektywy indywidualnych losów. Rozmowy z emigrantami, trud pracy w archiwach i ciekawa narracja pozwoliły na stworzenie swego rodzaju pomnika. Powstał w ten sposób fragment listy strat polskiej medycyny. Dzięki tej książce „obecność nieobecnych” staje się bliska każdemu, kto zechce po taką lekturę sięgnąć.
A to opinia Marcina Zaremby z Uniwersytetu Warszawskiego: „Tę książkę czyta się dobrze, liczne cytaty ze wspomnień, relacje, wreszcie koncentracja na bohaterach z krwi i kości powodują, że mamy do czynienia z wartką, wciągającą narracją. Są to losy, które mogłyby stać się kanwą dla pasjonującej opowieści fabularnej. Na takich składowych jak sielanka, napiętnowanie, wygnanie, życie na nowo, zbudowana została przecież niejedna powieść i film”.
Partner wydarzenia: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas” w Krakowie. Patronat honorowy: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Szczeciński wydana pod patronatem i dzięki wsparciu finansowemu Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu województwa zachodniopomorskiego.
(as)