Cenne w wartości odżywcze bałtyckie ryby powinni trafiać na nasze talerze, a nie być przerabiane na pasze – do tego celu mają przybliżyć nas badania naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersyteckiego Technologicznego w Szczecinie. Tytuł ich projektu to „Re-Blue - Efektywna produkcja niebieskiej żywności z małych, niedostatecznie wykorzystywanych gatunków ryb pelagicznych”. Został dofinansowany przez Unię Europejską kwotą blisko miliona złotych (957 500 tys. zł).
Zespół profesora Mariusza Szymczaka poszuka metod łagodnych i ekologicznych sposobów przetwarzania śledzia i szprota, które ze względu na swoje małe rozmiary nie trafiają do konsumpcji. Nasi naukowcy współpracują w projekcie m.in. z kolegami ze Szwecji, którzy opracują innowacyjną linię do cięcia i filetowania małych ryb, czy z Danii, którzy badają szybkie i wydajne metody produkcji przypraw i sosów.
Badacze ZUT-u opracują technologię szybszego marynowania mięsa ryby, która jednocześnie poprawi jego smak, pozostawiając zdatnym do spożycia dłużej. To marynowanie i solenie ryb z dodatkiem enzymów rybnych pozyskiwanych autorskimi metodami, odbędzie się z zastosowaniem m.in. ultradźwięków i indukowanego pola magnetycznego.
Jak przypominają nasi badacze - w tym roku „The Guardian” podał, że zamiana czerwonego mięsa na śledzie, sardynki i anchois, mogłaby uratować życie 750 000 osób rocznie i pomóc zmierzyć się z kryzysem klimatycznym. Okazuje się, że białko tych ryb ma jeden z najniższych wskaźników obciążenia środowiska naturalnego.
Badania na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT będą wykonywane głównie przez prof. Mariusza Szymczaka (kierownik badań), prof. Agatę Witczak wraz z zespołem, mgr inż. Patryka Kamińskiego, prof. Edwarda Kołakowskiego - oraz przez pozostałych wykonawców na innych uczelniach i w zakładach przemysłu rybnego.
(as)