Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Uniwersytet się rozbudowuje

Data publikacji: 12 stycznia 2016 r. 15:12
Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia 2016 r. 15:38
Uniwersytet się rozbudowuje
Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka pozwala na pełne „przeskanowie" sportowców. Fot. Ryszard Pakieser  

Uniwersytet Szczeciński się rozbudowuje. W ostatnich kilku tygodniach zakończył tworzenie Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka przy ul. Narutowicza i Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych przy ul. Tarczyńskiego oraz remont biblioteki w kampusie przy al. Piastów.

Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka to nowoczesny ośrodek zajmujący się badaniami nad kulturą fizyczną i medycyną sportową. Działają tam cztery laboratoria: genetyki, biochemii, fizjologii, kinezjologii. Pozwalają na pełne "przeskanowanie" sportowców. Z Centrum korzystają piłkarki ręczne, piłkarze Pogoni Szczecin, a także bokserzy czy łyżwiarze. Centrum ma pozwolić uczelni nie tylko na współpracę ze sportowcami z Polski i Europy, ale także z firmami z różnych branż.

Chętni do współpracy

- Przychodzą do nas ludzie z konkretnymi pomysłami, chętnych do współpracy jest sporo - mówił „Kurierowi" prof. Paweł Cięszczyk, pomysłodawca inwestycji. - Zgłosiła się firma New Balance, producent obuwia sportowego. Zgłosiły się zakłady mięsne - ponieważ mamy sprzęt, który pozwala precyzyjnie zbadać jakość mięsa. Rozmawiamy z zakładami chemicznymi, które chcą badać u nas jakość produktów do dezynfekcji. Jesteśmy w kontakcie z firmą Adamed, producentem suplementów diety. Nigdy dość wspominać, że sport, to co związane z ruchem, to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki.

Całkowity koszt projektu wyniósł 10,8 miliona złotych.

Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych to także 4 laboratoria: genetyki organizmów jednokomórkowych, biologii morza, sedymentologiczne oraz laboratorium hydrochemiczne. Do tego jest 10 pracowni. Na Centrum wydano ponad 25 milionów złotych.

Największa biblioteka filologiczna na Pomorzu Zachodnim

Z kolei remont budynku przy al. Piastów 40b pozwolił m.in. na zakup wyposażenia. Przeniesiono tam 4 biblioteki: Akademickiego Centrum Kształcenia Językowego, Filologiczną, Instytutu Filologii Germańskiej oraz Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia. W efekcie powstała największa biblioteka filologiczna na Pomorzu Zachodnim. Budynek został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Plany są takie, żeby organizować tu imprezy promujące zdrowy styl życia, promocje książek, festiwale nauki, wydarzenia kulturalne, konferencje, seminaria i odczyty.

Koszt remontu wyniósł 6,4 mln zł. ©℗

(as)

Na zdjęciach: Największa biblioteka filologiczna w województwie i Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka pozwalające na pełne „przeskanowie" sportowców.
Fot. Ryszard Pakieser

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ja
2016-01-13 14:16:08
uniwerek na bardzo niskim poziomie kasa jest z UE wiec sie ja przerabia idzie pewnie do znajomych królika
prof. doc. dr hab. mgr inż.
2016-01-13 09:53:52
Studenci się zwijają a Uniwerek się rozwija! Innowacyjność spada, ale rośnie ilość publikacji naukowych i Nobli (oczywiście zachodniopomorskich) Hura!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA