Depresja, uzależnienie od komputera i internetu oraz przemoc - to najczęstsze problemy, z którymi borykają się dziś dzieci i młodzież. Jak zauważyć niebezpieczne symptomy i jak pomóc dotkniętym nimi uczniom, radzili pedagogom i psychologom eksperci podczas konferencji, która odbyła się w środę w Szkole Podstawowej nr 56.
Katarzyna Zborowska, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Szczecinie pracuje z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. - Najczęstsze problemy, z jakimi się spotykam dotyczą obniżenia nastroju, czyli tego, co powszechnie określa się objawami depresji. Natomiast druga grupą są uczniowie z tzw. zaburzeniami nawyków i popędów, co popularnie określa uzależnieniem od komputera i internetu - wyjaśnia psycholog.
Zaproszeni na I szczecińską konferencję "Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży"eksperci: lekarze, policjanci, przedstawiciele instytucji wsparcia, mówili, jak radzić sobie z problemami. W jaki sposób Stowarzyszenie SOS dla Rodziny świadczy pomoc ofiarom przemocy, rodzinom, a także świadkom przestępstw wyjaśniała Olga Brążkowska, jego wiceprezes.
Nadkomisarz Katarzyna Legan z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, przeszkoliła dotychczas ponad dwa tysiące nauczycieli z zakresu niebieskich kart i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. - Zawsze powinno zostać zgłoszone podejrzenie każdej formy przemocy: fizycznej, psychicznej, seksualnej i najczęściej stosowanej, czyli zaniedbania - mówiła nadkom. K. Legan.
Konferencja W SP 56 zgromadziła mnóstwo zaangażowanych osób, które w szczecińskich placówkach oświatowych współpracują z dziećmi i młodzieżą. Jej pomysłodawca i organizator Marek Urbański, pedagog szkolny w SP 56 zaprosił do udziału wielu znakomitych prelegentów.©℗ (el)
Fot Ryszard PAKIESER
Na zdjęciu: Konferencja W SP 56 zgromadziła mnóstwo zaangażowanych osób
Więcej w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 12.05.2016 r.