– Głównym zadaniem stojącym przed szkolnictwem zawodowym, w tym przed Zespołem Szkół Budowlanych, powinno być dobre przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy po zakończeniu nauki, a w dłuższej perspektywie do elastycznego dostosowywania się przez nich do zmian na rynku pracy – powiedziała Agnieszka Jaksim, p.o. dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Szczecinie, który od wielu lat współpracuje z lokalnymi pracodawcami oraz firmami producenckimi z kraju. – Wiedza i umiejętności zawodowe wyniesione ze szkoły powinny tworzyć solidną podstawę do zmiany zawodu, nawet kilkakrotnie w trakcie całego życia.
Wdrażana od 1 września reforma edukacji zakłada odnowienie szkolnictwa zawodowego. Większy nacisk ma być położony na zajęcia praktyczne, a młodzi pracownicy mają zarabiać znacznie więcej niż obecnie – to główne jej założenia. Zmiany mają zachęcić uczniów do wybierania szkół zawodowych i techników. Dziś na ten rodzaj nauki decyduje się połowa uczniów. Zmiany mają przywrócić boom na szkoły zawodowe.
– Szkoła musi być elastyczna i związana z pracodawcą. Jednocześnie uczniowie, którzy do niej uczęszczają i stają się młodocianymi pracownikami, muszą więcej zarabiać. Obecnie jest to na poziomie 200 zł, w Niemczech 840 euro. To jest zadanie moje i premiera Morawieckiego – podkreślała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 26 stycznia 2018 r.
Elżbieta Kubera
Fot. Robert Wojciechowski