Instytut Pamięci Narodowej uruchomił Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Jest dostępna on - line na portalu zbrodniawolynska.pl. Krewni ofiar mogą ją uzupełniać.
Główny cel projektu: upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa ze szczególnym okrucieństwem na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945, ustalenie ich personaliów oraz liczby.
Integralną częścią projektu jest interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie.
Projekt ma charakter długofalowy. Prace nad bazą rozpoczęto na początku 2019 roku. W pierwszym etapie IPN udostępnia informacje dotyczące województwa wołyńskiego. W kolejnych etapach, bazując na kwerendach archiwalnych, relacjach świadków i publikacjach naukowych, będzie je sukcesywnie uzupełniać i dodawać informacje odnoszące się do pozostałych województw II RP.
Zakończenie projektu przewidywane jest na lipiec 2023 roku, co zbiegnie się obchodami 80. rocznicy ludobójstwa. Jak informuje Instytut: "Nie ograniczamy się jedynie do ofiar wśród ludności narodowości polskiej gdyż ofiarami ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań OUN/UPA w ramach „oczyszczania Ukrainy z obcego elementu” byli też obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, czeskiej, węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz sami Ukraińcy, nierzadko sprzeciwiający się ludobójczej ideologii".
Według najnowszych badań historyków z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło ok. 100 tysięcy Polaków. W bazie jest na razie 17 tysięcy nazwisk. Dlatego tak istotna jest pomoc krewnych ofiar. Korzystający z bazy mają możliwość zgłaszania uzupełnień do opisów oraz dodawania nowych za pomocą specjalnie przygotowanego formularza kontaktowego.
(as)
Na zdjęciu: Znicze przy pomniku poświęconym ludobójstwu na Kresach Południowo-Wschodnich na szczecińskim Cmentarzu Centralnym.
Fot. Grzegorz Siwa