Niedziela, 24 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Zmieńmy szkołę na lepsze [GALERIA]

Data publikacji: 20 listopada 2019 r. 17:23
Ostatnia aktualizacja: 01 lipca 2020 r. 17:53
Zmieńmy szkołę na lepsze
 

Warsztaty, dyskusje, wykłady i mnóstwo innych zajęć mają uczestnicy otwartej w środę ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Samorządów Uczniowskich - Xu 2019 w Szczecinie. Bierze w niej udział ponad 200 uczniów z całej Polski, którzy chcą zmieniać szkołę na lepsze.

Trzydniowa konferencja odbywa się w szczecińskim V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka, którego samorząd szkolny organizuje to wydarzenie.

- Podczas spotkań uczniowie samorządów różnych szkół Polski mogą wymienić się swoimi praktykami, porozmawiać o swoich problemach, ale też stworzyć coś nowego oraz nawiązać kontakty. Ta konferencja ma pokazać uczniom, że dużo w szkole mogą zmienić, poprawić i ulepszyć, jeśli naprawdę tego chcą - powiedział nauczyciel V LO Tomasz Obiała, pomysłodawca i koordynator konferencji Xu.

Konferencja odbywa się już po raz czwarty. Z każdym rokiem zyskuje sobie popularność i markę w kraju, dlatego z kolejną edycją podwaja się liczba jej uczestników. W tym roku przybyli reprezentanci szkół m.in. z Częstochowy, Grodziska Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Gdańska, z terenu Mazowsza, a także Zachodniopomorskiego: Koszalina, Nowogardu, Pyrzyc, Stargardu, Goleniowa, Polic oraz Szczecina. Wypracują oni model współpracy międzynarodowej samorządów uczniowskich.

- Przyjechaliśmy z Częstochowy, bo wiemy że tu można dużo się nauczyć pod kątem działalności w samorządzie uczniowskim, współpracy międzynarodowej oraz nawiązać kontakty z samorządami szkół z Polski i zagranicy - powiedział Piotr Knapik, uczeń IX LO w Częstochowie.

Uczestnicy konferencji w grupach złożonych z uczniów różnorodnych szkół pracują od środy do piątku podczas warsztatów nad zagadnieniami dotyczącymi narzędzi online w pracy, autoprezentacji, prawa i etyki, kultury i filozofii, efektywnej komunikacji, pisania informacji czy budowania zespołu. Uczennica V LO w Szczecinie Patrycja Maj przyznała, że uczestniczy w konferencji, gdyż ta wyposaży ją w umiejętności organizacji wydarzeń szkolnych. Natomiast Oliwia Sokala, uczennica Katolickiego LO w Szczecinie dodała, że interesuje ją, jakie są możliwości wprowadzania zmian w systemie szkolnym. Zdaniem ucznia "piątki" Jakuba Snopa, który po raz trzeci angażuje się w organizację Xu, samorządy mogą mieć realny wpływ na życie szkoły.

- Samorząd uczniowski, jeśli jest aktywny i jeśli umie przekonać dyrekcję do swoich pomysłów, to jest w stanie zmienić swoją lokalną społeczność - uważa Jakub Snop, prowadzący wykład o roli mediów społecznościowych i komunikacji za ich pośrednictwem.

- W tej szkole samorządność jest prawdziwą samorządnością. Młodzież przedstawiła mi co jest dla niej ważne w grudniu: upamiętnić 13 Grudnia, zrobić mikołajki, pomóc chorej koleżance - wymienia Kinga Jankowska, dyrektor V LO w Szczecinie. - Cieszę się, że w naszej szkole jest taka konferencja i jej organizator Tomasz Obiała obudził w tych młodych ludziach potencjał. Uczestnicy poprzednich edycji Xu, którzy już wyszli w świat, działają dziś w samorządności międzynarodowej studiując na zagranicznych uczelniach. Potrafią się zorganizować i podjąć inicjatywę. Działania, które podejmują uczestnicy konferencji są bardzo ważne, bo uczą młodych ludzi wejścia w relację z drugim człowiekiem, oni muszą ze sobą współpracować, poznać się i wypracować projekt współpracy międzynarodowej.

Damian Kolenda uczeń V LO angażuje się w organizację konferencji od początku jej powstania, czyli czwarty rok. Dlaczego?

- Chciałem czuć, że mogę coś zmienić, że mogę komuś pomóc - mówi Damian Kolenda. - W naszej szkole jedną z takich zmian jest wygląd korytarzy, na których uczniowie spędzają sporo czasu. Wprowadziliśmy pojemniki do segregowania odpadów, a w holu szkoły pojawiły się sofy dzięki czemu powstał kącik, gdzie każdy może odpocząć.

Podczas konferencji nie zabraknie ciekawych spotkań i wykładów, m.in. prezydent Piotr Krzystek opowie młodym ludziom o znakomitym szczecińskim projekcie, jakim jest Młodzieżowy Budżet Obywatelski. Wykład o wolontariacie poprowadzi na Uniwersytecie Szczecińskim dr Barbara Chojnacka, będzie też spotkanie w Sejmiku Wojewódzkim z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem i wystąpienie dr Moniki Zięciak poświęcone samodzielności wychowanków ośrodków resocjalizacyjnych. Konferencję zakończy debata oksfordzka pod patronatem Oxford University Press. Szczegóły na: www.xu2019.pl, aktualności na fanpage’u: https://www.facebook.com/vlo.xu.

Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, marszałka województwa zachodniopomorskiego, prezydenta Szczecina, rektora Uniwersytetu Szczecińskiego oraz dyrektora V LO w Szczecinie.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

AS
2019-11-21 22:06:14
Świetna inicjatywa! Ogromne brawa dla organizatorów!
Felski
2019-11-20 21:24:54
No i pięknie :)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA