Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

ZUT ze strategiczną infrastrukturą badawczą

Data publikacji: 20 stycznia 2020 r. 22:19
Ostatnia aktualizacja: 01 lipca 2020 r. 17:53
ZUT ze strategiczną infrastrukturą badawczą
 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę strategicznych infrastruktur badawczych tworzących Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Na liście znalazł się Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny z projektem „Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania”.

Mapa skupia infrastruktury o najwyższym potencjale naukowym, konsolidujące potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki oraz kraju.

- To dla nas ogromny sukces. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania (CZMIPW) koncentrującego potencjał naukowy i badawczy na bazie jednostek Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. Baza badawcza będzie służyć podniesieniu rangi badań naukowych na arenie krajowej i międzynarodowej oraz działalności na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego, zwłaszcza w rejonie zachodniej i północnej Polski (woj. zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie) – powiedział prof. Rafał Rakoczy, prodziekan ds. ogólnych i nauki z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

Ta baza zostanie zlokalizowane w najnowocześniejszej przestrzeni laboratoryjnej w Szczecinie i północno-zachodniej Polsce, czyli w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii ZUT.

Polska Mapa Infrastruktury Badawczej tworzona jest w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego co 4 lata. Umieszczenie infrastruktury badawczej na tej liście jest wyrazem uznania badawczego potencjału, ale nie gwarantuje jeszcze finansowania dla danego projektu.

Projekty, które są na mapie, mają jednak większe szanse na finansowanie swoich przedsięwzięć. Przepisy zakładają, że co najmniej połowa środków przeznaczanych na inwestycje związane z działalnością naukową mają być kierowane na projekty z mapy.

- Duże, strategiczne infrastruktury badawcze skupiają wokół siebie najlepszych badaczy oraz innowacyjne przedsiębiorstwa, co umożliwia rozwój gospodarczy oraz wzrost kapitału społecznego kraju. Posiadanie doskonałych laboratoriów, stosujących najwyższe standardy badań oraz kształcenia, stanowi zatem naszą rozwojową konieczność – podało w komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej znalazło się 70 infrastruktur z całej Polski. 65 na podstawie pozytywnej rekomendacji właściwego zespołu doradczego oraz 5 wyłącznie w związku z istniejącymi zobowiązaniami międzynarodowymi rządu Rzeczypospolitej Polskiej.

(ip)

Fot. TAMA studio

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

.
2020-01-20 22:35:33
Macie może tłumaczenie na język polski?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA