Igrzyska paraolimpijskie w Tokio miały odbyć się między 25 sierpnia, a 6 września 2020 roku, jednak ze względu na szerzącą się pandemię koronawirusa zostały przełożone na kolejny rok i rozpoczną się we wtorek, a zakończą 5 września.
W programie igrzysk paraolimpijskich w Tokio znalazły się 22 dyscypliny. Po raz pierwszy w historii rywalizować będą zawodnicy uprawiający debiutujące w Tokio dwie dyscypliny: badminton i taekwondo.
Polska reprezentacja składa się z 89 zawodników, którzy wezmą udział w 12 dyscyplinach, a w tym gronie jest ośmioro reprezentantów naszego województwa: lekkoatletka Joanna Oleksiuk, wioślarze Jolanta Majka
i Michał Gadowski, tenisiści stołowi Natalia Partyka i Patryk Chojnowskiego (wszyscy Start Szczecin), lekkoatleci: Maciej Sochal i Robert Jachimowicz oraz ciężarowiec Grzegorz Lanzer (wszyscy Start Koszalin). Trenerem kadry wioślarzy, podobnie jak na poprzednich igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro, będzie prezes zarządu Startu Szczecin Tomasz Kaźmierczak, który powiedział:
- Kończymy zgrupowanie aklimatyzacyjne w japońskim Tome i przy tej okazji dziękujemy burmistrzowi tego miasta Morihiro Kumagai za pomoc i organizację. Podziękowania ślemy też dla ludzi z Naganuma Rowing CURSE Clubhouse, którzy pomagali nam w przygotowaniach do Igrzysk w Tokio. Łódka jest już spakowana i ruszamy, a kierunek to wioska olimpijska w Tokio.
Dotychczasowy dorobek medalowy paraolimpijczyków z Pomorza Zachodniego jest pokaźny, a nasi sportowcy od lat stanowią trzon polskiej reprezentacji. Złotych medali z Rio de Janeiro bronić będą: Patryk Chojnowski w tenisie stołowym i Maciej Sochal w rzucie maczugą.
(mij)