Niedziela, 24 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Lekkoatletyka. 1200 biegaczy w nocnym maratonie i półmaratonie

Data publikacji: 28 lipca 2024 r. 09:57
Ostatnia aktualizacja: 28 lipca 2024 r. 09:58
Lekkoatletyka. 1200 biegaczy w nocnym maratonie i półmaratonie
Fot. Ryszard PAKIESER (arch.)  

1200 zawodników zgłosiło się do nocnego maratonu i półmaratonu w Szczecinie, który w sobotę ok. godz. 23 wystartował z płyty stadionu Pogoni. Trasa prowadziła przez centrum miasta, w pobliżu wielu zabytków, filharmonii, a także tereny stoczni.

W tym roku była to 10. edycja Maratonu Szczecińskiego i 5. Nocnego Półmaratonu Szczecińskiego. Po raz pierwszy biegacze wystartowali z płyty stadionu Pogoni. I po raz pierwszy trasa nocnego biegu prowadziła przez centrum miasta. "Robimy to już w pełnej skali, jak na duże miasto przystało i jak przystało na dużą imprezą z dosyć długą historią" – powiedział PAP dyrektor biegu Michał Piersiński. "Wcześniej nie mieliśmy pozwoleń i budżetu" – dodał.

Na liście startowej było 1200 zawodników. Około 750 z nich miało przebiec tzw. połówkę (trasa została wyznaczona po pętli 21 km), a pozostali mieli do pokonania dystans 42 km 195 m. Start i metę wyznaczono na płycie stadionu, między boiskiem a trybuną VIP.

Wśród biegaczy było ok. 40 zawodników z Niemiec, a także goście z Danii, Czech, Słowacji i spora grupa Ukraińców. "Na liście startowej jest też Słoweniec i jeden biegacz z Indii" – mówił Piersiński.

Wszyscy uczestnicy maratonu otrzymają pamiątkowe medale z bursztynem. Dla zwycięzcy przygotowano puchar i nagrodę finansową, 2 tys. zł. "Medal z bursztynem to nasza tradycja" – podkreślił Piersiński. Wyjaśnił, że dla biegnących półmaraton przewidziano nieco skromniejsze medale. Są też okolicznościowe koszulki z logo imprezy, a na plastronach z numerami startowymi także imiona zawodników.

Trasę biegu wyznaczono w sąsiedztwie charakterystycznych punktów architektonicznych Szczecina, zabytków, obiektów przemysłowych. Zawodnicy przebiegli m.in. przez Bramę Portową, obok Filharmonii Szczecińskiej, Zamku Książąt Pomorskich, Trasy Zamkowej, Baszty Panieńskiej, Morskiego Centrum Nauki, Dźwigozaurów, Teatru Polskiego, Wałów Chrobrego, gdzie zacumowany jest Statek Nawigator XXI. Jak podkreślili organizatorzy w zapowiedzi imprezy, "absolutnym hitem" jest półtorakilometrowy odcinek przez teren Stoczni Szczecińskiej "Wulkan", przy wielkiej suwnicy i innych przemysłowych obiektach.

Cała trasa wytyczona jest po asfalcie, w pełni oświetlona; otrzymała ona atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Limit czasu to 6 godzin.

"Kiedy zaczynaliśmy robić maraton, to był normalny, dzienny bieg, ale parę lat temu znaleźliśmy wyróżnik: noc. To się przyjęło, ludzie fajnie zareagowali. Jesteśmy w środku wakacji, w środku lata, noc pozwala uniknąć słońca, które w dzień mogłoby palić" – podsumował Piersiński.

Ceremonia medalowa, oficjalne zakończenie imprezy ma odbyć się w niedzielę o godz. 10 w Ogrodach Śródmieście w Szczecinie.

Maraton i półmaraton organizuje Ruchowa Akademia Zdrowia. Wydarzenie otrzymało wsparcie m.in. Miasta Szczecin, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz kilkunastu sponsorów.

Maraton RAZ jest organizowany od 2015 r. Dotychczas trasę wyznaczono w Lesie Arkońskim, na mniejszych „pętlach”. Po raz piąty bieg odbywa się w nocy.

(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ciekawy
2024-07-28 13:50:35
A kto wygrał?
Ale lipa
2024-07-28 13:42:44
Wystartował i co? Nadal biegną? Jest prawie czternasta w niedzielę a tu żadnego komunikatu żeby ktoś ukończył te biegi. Ale lipa
Ale jaja
2024-07-28 10:20:51
Stare fotki i tekst s papu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA