Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Piłka nożna. Pogoń coraz bardziej charakterystyczna

Data publikacji: 14 lipca 2016 r. 08:00
Ostatnia aktualizacja: 14 lipca 2016 r. 08:00
Piłka nożna. Pogoń coraz bardziej charakterystyczna
 

Piłkarze Pogoni Szczecin w sobotę zainaugurują nowy sezon piłkarski. Rywal na początek jest atrakcyjny i wymagający, ale kibice w Szczecinie mogą spodziewać się gry odważnej i ofensywnej.

Pogoń przystępuje do nowych rozgrywek po sezonie szczególnym i wyjątkowym. Pierwsza drużyna uplasowała się na szóstym miejscu, co absolutnie nikogo w klubie nie satysfakcjonowało, ale było najlepszym osiągnięciem od 15 lat.

Drugi zespół zdołał się utrzymać w gronie III-ligowców, a trzeba wiedzieć, że spośród innych klubów ekstraklasy jest jeszcze tylko pięć innych, które mogą się pochwalić drużyną rezerw na tym szczeblu rozgrywek (Legia, Jagiellonia, Lech, Śląsk, Wisła).

Sukcesy juniorów

Juniorzy wywalczyli tytuł wicemistrza Polski, a po raz ostatni grali w finale tych rozgrywek 30 lat temu, natomiast juniorzy młodsi w grupie makroregionalnej dali się wyprzedzić tylko Lechowi Poznań, który po raz trzeci z rzędu wywalczył tytuł mistrza Polski. Gdyby formuła rozgrywek była inna, to również nasi juniorzy młodsi mieliby ogromne szanse na jeden z medali.

Trzeba wspomnieć jeszcze o naszych 15-latkach, którzy jako mistrzowie Polski w tej kategorii wiekowej wzięli udział w mistrzostwach Europy Środkowo-Wschodniej i dotarli aż do finału.

Pogoń działa szeroko, na różnych płaszczyznach odnosi sukcesy, dostarcza juniorskim reprezentacjom swoich piłkarzy, a trzeba pamiętać, że nie dysponuje zbyt wielkim budżetem. Mimo to nie ogranicza swojej działalności do pierwszej drużyny, a tak dzieje się w wielu klubach ekstraklasy.

Pogoń jest silniejsza

Pogoń w nowym sezonie będzie silniejsza kadrowo, niż w poprzednim. To nie ulega wątpliwości. Dwa lata Pogoń sprzedała trzech piłkarzy (Robak, Akahoshi, Lewandowski), rok temu tylu samo (Robak, Dąbrowski, Wojtkowski), a obecnie żadnego.

Z jednej strony nie świadczy to dobrze o indywidualnych predyspozycjach naszych piłkarzy, ale z drugiej oznacza, że trener Moskal ma duży komfort, że nie stracił żadnego kluczowego piłkarza, a trzech pozyskał.

Pogoń od jakiegoś czasu systematycznie realizuje przyjęty plan działania. Wprowadza własnych wychowanków i wzmacnia drużynę piłkarzami o znaczącym CV. Pozyskuje reprezentantów swoich krajów (Delev, Gyurcso), mistrzów Polski (Fojut, Drygas), uczestników fazy grupowej Ligi Europejskiej (Delev, Drygas).

Pięciu reprezentantów

W 24-osobowej kadrze zespołu jest pięciu piłkarzy mających za sobą grę w pierwszej reprezentacji kraju (Słowik, R. Murawski, Delev, Gyurcso, Nunes), zaledwie sześciu piłkarzy powyżej 25 roku życia, zaledwie pięciu obcokrajowców, ale za to aż dziewięciu medalistów mistrzostw Polski juniorów (Rudol, S. Murawski, Matynia, Obst, Piotrowski, Kort, Listkowski, Lewandowski, Zwoliński).

Najstarsi z nich (Lewandowski, Rudol, Zwoliński) mają już powyżej 60 meczów w ekstraklasie, młodsi wciąż się jeszcze przebijają. Sukcesy w piłce młodzieżowej powodują zatem, że najzdolniejsi otrzymują szansę i z niej korzystają. ©℗ Wojciech Parada

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA