Co najmniej 27 osoby z 18 państw zginęły w piątek wieczorem w ataku dżihadystów na hotel i kawiarnię w Wagadugu, stolicy afrykańskiego państwa Burkina Faso - podały w sobotę źródła bezpieczeństwa. Zginęło też czworo napastników. Wśród ofiar nie ma Polaków.
W stolicy tego kraju przebywa od jakiegoś czasu Bogusław Baniak, 58 letni szkoleniowiec, były trener między innymi Pogoni Szczecin, Floty Świnoujście i Chemika Police. Odpowiedzialny jest w afrykańskim kraju za szkolenie młodzieży.
W trakcie masakry oglądał mecz reprezentacji Polski w piłce ręcznej z drużyną Serbii i dzielił się z kibicami swoimi wrażeniami ze spotkania na twitterze.
- Oglądam mecz Polaków. Dobrze gramy w ataku, słabiej w obronie. Moi asystenci, którzy nie znają piłki ręcznej pod wrażeniem atmosfery w hali – napisał na twitterze szczeciński szkoleniowiec nie będąc jeszcze świadomym tragedii w Wagadugu.
Do zamachu doszło w piątek wieczorem o godz. 19.45 czasu lokalnego. Terroryści zaatakowali położony w dzielnicy biznesowej sześciopiętrowy luksusowy hotel ze 147 pokojami oraz pobliską kawiarnię. Oba miejsca są chętnie odwiedzane przez cudzoziemców.
- Znam hotel Splendid. Często jadłem tam śniadania. Na ten moment nie mogę wychodzić z domu – pisał później trener, do którego dotarły już wieści z hotelu.
Agencje przypomniały, że był to pierwszy atak terrorystyczny w Burkina Faso. Pod koniec listopada 2015 r. odbyły się w tym kraju pierwsze demokratyczne wybory parlamentarne i prezydenckie, które zakończyły rozpoczęty pod koniec 2014 r. proces transformacji ustrojowej w Burkina Faso. W wyniku fali protestów obalono wtedy rządzącego od 27 lat prezydenta Compaore.
- Cała stolica w szoku. W Burkinia Faso nie były dotąd większych ekscesów terrorystycznych – potwierdził na twitterze B. Baniak.
W sobotę władze Burkina Faso poinformowały, że dwoje Austriaków, lekarz i jego żona, zostali uprowadzeni w nocy z piątku na sobotę na północy tego kraju, niedaleko granicy z Mali. Nie wiadomo, kto dokonał porwania. Na razie nie jest też jasne, czy ma ono jakiś związek z atakiem na hotel w Wagadugu.
- Jestem bezpieczny. Pełno żołnierzy w mojej dzielnicy. Internet słabo działa – uspokajał B. Baniak.
Muzułmanie stanowią 61,6 proc. mieszkańców Burkina Faso (ogółem 18,9 mln mieszkańców), chrześcijanie – 22,5 proc., a 15,4 proc. to wyznawcy religii plemiennych.