Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Europejska Agencja Leków: szczepionkę AstraZeneca można nadal podawać

Data publikacji: 13 marca 2021 r. 08:29
Ostatnia aktualizacja: 16 marca 2021 r. 12:01
Europejska Agencja Leków: szczepionkę AstraZeneca można nadal podawać
Fot. Pixabay.com  

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że nie ma wskazań co do tego, że za stany zakrzepowo-zatorowe, które zgłoszone zostały po zaszczepieniu przeciw Covid-19 preparatem AstraZeneca, odpowiedzialna jest ta szczepionka.

"Korzyści wynikające ze szczepionki nadal przewyższają ryzyko, a szczepionkę można nadal podawać" - przekazała EMA.

Szczepienia produktem AstryZeneki wstrzymano

EMA podała, że jej Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) analizuje wszystkie przypadki zdarzeń zakrzepowo-zatorowych i innych stanów związanych z zakrzepami krwi, które zostały zgłoszone po szczepieniu szczepionką AstraZeneca.

"Obecnie nie ma wskazań, że szczepienie spowodowało te stany, które nie są wymienione jako skutki uboczne tej szczepionki. Stanowisko PRAC jest takie, że korzyści wynikające ze szczepionki nadal przewyższają ryzyko, a szczepionkę można nadal podawać, dopóki trwa dochodzenie w sprawie zdarzeń zakrzepowo-zatorowych" - podała EMA.

Stanowisko Europejskiej Agencji Leków opublikowano po tym, gdy kilka krajów zdecydowało się czasowo wstrzymać podawanie szczepionki firmy AstraZeneca oraz University of Oxford. Poinformowano o tym, gdy u niewielkiej liczby osób zaszczepionych stwierdzono powstanie zakrzepów krwi.

Szczepienia przeciw COVID-19 produktem AstryZeneki wstrzymano m.in. w Norwegii, Danii, Austrii, Estonii, na Litwie, Łotwie, w Luksemburgu, we Włoszech, a także w Tajlandii. Na taki krok nie zdecydowała się z kolei m.in. Francja i Szwecja, oceniając, że nie ma obecnie wystarczających powodów, aby zaprzestać szczepień.

Cztery szczepionki do wyboru w UE

Dotychczas stwierdzono, że doszło do 30 „incydentów zakrzepowych” na 5 mln zaszczepionych osób w Unii Europejskiej. AstraZeneca zapewnia, że bezpieczeństwo jej szczepionki jest intensywnie weryfikowane w ramach wciąż kontynuowanych badań klinicznych.

Na rynku unijnym dopuszczone są cztery szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

W czwartek Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terytorium Unii Europejskiej szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

I do dzis 16.3.2021
2021-03-16 11:50:29
Juz kilka Krajow EU-ropejskich wstrzymalo na razie ta Szczepionke, ktora rzekomo powoduje "zakrzepy krwi"... szczegolnie niebezpieczne dla Osob - majacych Problemy Sercowe ?/!! Tak podaja Zachodnie Media Radiowe...!!
Co raz wiecej Krajow
2021-03-15 11:12:19
Wstrzymuje na razie ta Szczepionke - i bierze ta Sytuacje pod Obserwacje...?/!!
od A ... do Z
2021-03-13 22:34:15
Spieszmy sie powoli...!! To najpierw Siebie i Swoich najblizszych Se za-Szczepcie... a My zwykli obywatele jeszcze poczekamy i zobaczymy co Wam z tego wyjdzie... !!/?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA