Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Japonia: bańka izolacji covidowej w wiosce olimpijskiej już pękła

Data publikacji: 20 lipca 2021 r. 20:36
Ostatnia aktualizacja: 20 lipca 2021 r. 20:36
Japonia: bańka izolacji covidowej w wiosce olimpijskiej już pękła
Tokio Fot. Pixabay.com  

Ustanowiona przez organizatorów Igrzysk w Tokio „bańka izolacji”, mająca zapobiegać zakażeniom koronawirusem w wiosce olimpijskiej, została już przerwana i jest ryzyko, że wirus wydostanie się też na zewnątrz – ocenił we wtorek ekspert ds. ochrony zdrowia.

Były dyrektor Instytutu Zdrowia Populacji w londyńskim King’s College Kenji Shibuya oświadczył również, że deklaracje organizatorów o braku zagrożenia dla mieszkańców Japonii wywołują dodatkowe zamieszanie i podsycają gniew w społeczeństwie, ponieważ w rzeczywistości jest „całkowicie odwrotnie”.

Organizatorzy zgłosili w niedzielę wykrycie pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem wśród sportowców w wiosce olimpijskiej, gdzie zamieszkać ma około 11 tys. uczestników Igrzysk. Od 1 lipca wykryto 67 infekcji wśród osób akredytowanych przy tej imprezie – poinformowano we wtorek.

Szef MKOl Thomas Bach oświadczył w ubiegłym tygodniu, że regularne testy i surowy reżim sanitarny pozostawią „zerowe” ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa z uczestników Igrzysk na mieszkańców Japonii.

Z tą opinią nie zgodził się Shibuya. „To oczywiste, że system bańki jest już jakby przerwany” – powiedział naukowiec, który w kwietniu wraz z innymi badaczami apelował w komentarzu zamieszczonym w czasopiśmie „British Medical Journal” o „ponowne przemyślenie” organizacji Igrzysk.

Shibuya dodał, że najbardziej obawia się szerzenia infekcji przy kontaktach pomiędzy osobami przybyłymi na Igrzyska z lokalną ludnością. Jego zdaniem niewystarczająco surowe zasady testowania mogą się przyczynić do rozprzestrzenienia bardziej zaraźliwego wariantu Delta koronawirusa.

Tymczasem tylko 33 proc. mieszkańców Japonii przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19, co jest jednym z najgorszych wyników wśród państw zamożnych – zauważa agencja Reutera, powołując się na własne zestawienie odsetków szczepień.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA