Kanton Bazylei odmówił nadania szwajcarskiego obywatelstwa dwóm muzułmańskim nastolatkom, które z powodów religijnych odmawiały udziału w obowiązkowych szkolnych lekcjach pływania i obozach. Nie spełniały zatem wymagań szwajcarskiego systemu oświaty.
O sprawie dotyczącej dwóch sióstr w wieku 12 i 14 lat, do której doszło w zeszłym roku, poinformowało dopiero teraz Szwajcarskie Radio i Telewizja (SRF). To pierwszy tego typu przypadek, który mógłby ustanowić precedens – podał we wtorek anglojęzyczny portal thelocal.ch.
Jak powiedział SRF przewodniczący komitetu naturalizacyjnego Stefan Wehrle, młodzi ludzie pragnący zostać obywatelami Szwajcarii muszą udowodnić, że spełniają wymagania szwajcarskiego systemu oświatowego.
Lekcje pływania są obowiązkowe w bazylejskich szkołach oraz gdzie indziej też, m.in. w Zurychu i Bernie. Jeśli uczeń nie uczęszcza na nie, oznacza to, że nie spełnia wymagań władz oświatowych. – A każdy, kto nie spełnia tych wymagań, narusza prawo i nie może zostać naturalizowany – wyjaśnił Wehrle.
Wcześniej szwajcarskie sądy odmawiały muzułmańskim rodzinom zwolnienia dzieci z nauki pływania, uznając, że wymaganiom integracji ze społeczeństwem należy się miejsce przed względami religijnymi. Władze Bazylei karały rodziców grzywnami za odmowę udziału dzieci w zajęciach na basenie. (pap)
Fot. R.PAKIESER (arch.)