Już po raz 17. odbywa się Europejska Noc Muzeów. W sobotę 13 maja jest okazja do wieczornego i nocnego zwiedzania muzeów, galerii oraz wielu innych ciekawych miejsc. Drzwi otwiera ponad dwadzieścia szczecińskich instytucji, obiektów kultury i edukacji. Na niektóre wydarzenia obowiązuje limit miejsc.
Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza do wszystkich swoich oddziałów na wystawy stałe i czasowe. W ramach wystawy stałej pt. „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku” odbędzie się wystawa prac studentów Pracowni Komunikacji Wizualnej Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki. To część projektu „Genealogia 2023”. Nie zabraknie również strefy edukacyjnej i rodzinnych warsztatów w wiosce afrykańskiej (Oddział MNS na Wałach Chrobrego).
W głównym gmachu MNS odbędzie się również gra muzealna pt. „Konserwatorskie łamigłówki”. Będzie to wydarzenie w ramach X Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W tym samym budynku zaplanowano koncert „Wyobraźnia dźwięku”, w którym wystąpią uczestnicy Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego. O godzinie 20 odbędzie się prezentacja filmu „Z kamerą w Konserwatorskim Niebie”, a o godzinie 21.30 pojawią się „goście z innej epoki”, czyli członkowie stowarzyszenia Metrum w strojach z XVIII wieku.
W Muzeum Tradycji Regionalnych zapowiedziano m.in.: prelekcję pt. „Pomorskie Stonehenge sprzed 7000 lat”, zwiedzanie wystawy „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” z udziałem jej twórców oraz koncert chóru muzyki rozrywkowej Rock and Fire z Domu Kultury Krzemień na dziedzińcu muzeum.
W Centrum Dialogu „Przełomy”, poza wystawami stałymi i czasowymi, organizatorzy zapraszają na teatrzyk cieni „Wsiąść do pociągu byle jakiego” oraz warsztaty dla dzieci „Cztery przystanki zabaw”. Dla młodzieży i dorosłych zaplanowano zabawę „Zagadki PRL”, a w sali konferencyjnej prezentację „Sprawiedliwi z Zachodniopomorskiego”.
W godz. 19-23 będzie dostępny szczeciński magistrat. Można zwiedzić m.in. gabinet prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, w którym przewodnikiem będzie on sam. Ponadto dla zwiedzających dostępne będą: sala sesyjna Rady Miasta, sala biblioteczna, sala ślubów oraz podziemia Urzędu Miasta. Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów będzie inscenizacja historyczna przedstawiająca codzienne życie wikingów, realizowana z okazji trwających Dni Skandynawskich. To wydarzenie można obejrzeć przed Urzędem Miasta w godzinach 16-21.
W Domu Kultury 13 Muz otwarte będą trzy galerie: Galeria Foyer z wystawą malarstwa Oliwii Zborowskiej, Galeria Enter z wystawą Retro Vibes oraz Galeria Tworzę się z eksperymentalnym placem zabaw. Na gości czeka też Antykwariat Marka Wyłupka przy ul. Koński Kierat 12. Tuż obok otwarta zostanie wystawa „Sztuka łączy” w Galerii Kierat ZPAP.
Do zwiedzania swoich wnętrz zaprasza Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza. 13 maja budynek będzie można zobaczyć od godz. 22 do północy. Natomiast pobliska Łąka Kany proponuje wystawę prac młodych artystów dotyczącą wojny na Ukrainie.
Szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej na Noc Muzeów zaprasza do Przystanku Historia w Posejdon Center przy Bramie Portowej (g. 18-24). Tematem będzie NSZZ „Solidarność” od powstania do 1989 r. Wraz z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej każdy będzie mógł wykonać własnoręcznie sitodruk, opaskę „Solidarności” i „Solidarności Walczącej” oraz przypinkę. Oddziałowe Biuro Lustracyjne przedstawi, czym jest katalog osób „rozpracowywanych” przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego. Oddziałowe archiwum zapozna odwiedzających z akcją Archiwum Pełne Pamięci oraz zaprezentuje wybrane artefakty przechowywane w oddziałowym archiwum.
Otwarte dla zwiedzających będą również muzea Uniwersytetu Szczecińskiego – Muzeum Geologiczne i Muzeum Olimpizmu.
Muzeum Techniki i Komunikacji organizuje paradę zabytkowych pojazdów, które przejadą przez miasto. Wyruszą o godz. 17 z dziedzińca muzeum. W paradzie – prócz muzealnego stoewera – pojadą auta i motocykle kolekcjonerów z regionu. Od godz. 18 muzeum będzie otwarte dla zwiedzających.
W sobotę można zwiedzić też m.in. Okręgowy Urząd Miar przy pl. Lotników (g. 18-22). W programie m.in. prezentacja przeglądowa przyrządów pomiarowych XX wieku – wzorce masy, wagi, taksometry, miary długości, zwiedzanie laboratoriów pomiarowych z prezentacjami oraz możliwością wykonania pomiarów.
Liceum Plastyczne w Kamienicy Loitzów zaprasza na zwiedzanie tego zabytkowego budynku, jego pracowni artystycznych oraz na warsztaty z ceramiki. Obiekt Kreatywny „Jadwiga” (ul. Błogosławionej Królowej Jadwigi 2) zaprezentuje międzynarodową wystawę artystyczno-dokumentalną upamiętniającą setną rocznicę śmierci M. Bohla.
Ciekawe propozycje mają też takie instytucje, jak: Trafostacja Sztuki, Teatr Współczesny w Szczecinie, szkoły artystyczne Top-Art, Open Gallery Monika Krupowicz, Willa Lentza i Zamek Książąt Pomorskich.
Można też będzie zwiedzić zabytkową Willę Lentza. Udostępnione zostaną 2 wystawy. Stała to „Willa Lentza. Historia (od)nowa” oraz czasowa „Klapki z oczu”.
Jednak główną atrakcją wydarzenia będzie prezentacja nowatorskiej formy audiowizualnej pt. „Czas. Kolor. Przestrzeń”. Dzięki połączeniu najnowszych technik animacji 3d i nowatorskiej scenografii, widz będzie mógł na nowo odkrywać nowy wymiar obcowania z malarstwem wielkich mistrzów. Tego dnia prezentacja będzie wyświetlana regularnie od godz. 21.30 i warto ją zobaczyć!
Ponadto, w Sali teatralno-kinowej Willi Lentza wyświetlany będzie również film pt. „Szczecińska Willa Lentza – Powrót do świetności”. Seanse co godzinę: 20.00, 21.00, 22.00, 23.00.
Bohaterem filmu jest bezsprzecznie jeden z najpiękniejszych zabytków Szczecina. Film dokumentuje przebieg przeprowadzonej w latach 2018-19 renowacji zabytkowej willi.
©℗
(aj, K, as, żuk)
Pobierz szczegółowy program 17. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie.