W piątek 27 września przy pomniku „Na chwałę Armii Krajowej" na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbyła się kulminacyjna część szczecińskich obchodów 85. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas uroczystości obecni byli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej i duchowieństwa. W obchodach wzięli udział także uczniowie szczecińskich szkół.
Podczas uroczystości odbył się apel pamięci i odmówiono modlitwę za dusze poległych. Głos zabrał także między innymi dr Tomasz Błaszak, reprezentujący dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.
- Pamięć o Polskim Państwie Podziemnym i ludziach je tworzących są fundamentem polskiego patriotyzmu - mówił dr Tomasz Błaszak. - Dzisiaj mija 85 lat od kiedy w 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego założył Służbę Zwycięstwu Polski - konspiracyjną organizację mającą na celu walkę z okupantami. Takie były początki tworzenia się zbrojnego oporu przeciwko najeźdźcom. 13 listopada 1939 roku gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej, a 14 lutego 1942 - Armię Krajową - największą tego typu organizację na świecie. Ale Armia Krajowa to przede wszystkim ludzie. Żołnierze i żołnierki. Być może wasze babcie i dziadkowie - bo to właśnie na Pomorzu Zachodnim osiedliło się wielu żołnierzy AK. Nie mówili o tym w domu, nie opowiadali o tym dzieciom, bo w powojennej, komunistycznej rzeczywistości, bohaterstwo mogło skutkować szykanami i długoletnim więzieniem. Ale musimy pamiętać, że dzięki ich poświęceniu możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce.
Struktury Polskiego Państwa Podziemnego były rozbudowane i obejmowały swoim zasięgiem całe terytorium II Rzeczpospolitej, a nawet wykraczały poza ziemie przedwojennej Polski. Zakres prowadzonych w konspiracji działań był znaczny. Polskie Państwo Podziemne nie ograniczało się do bieżącej walki zbrojnej z okupantami. Prowadzono także akcję tajnego nauczania na wszystkich szczeblach oświaty, organizowano sądownictwo - wojskowe i cywilne, działalność propagandową i wywiadowczą, jednocześnie przygotowywano plany powstania powszechnego oraz organizacji życia w okresie powojennym - odbudowy kraju i przejęcia terenów, które, jak przypuszczano, mogą przypaść Polsce. ©℗
(CK)