Pracownicy regionalnych rozgłośni radiowych, w tym Radia Szczecin, napisali do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza list, w którym apelują o utrzymanie formalno - prawnej niezależności ich ośrodków. Obawy sygnatariuszy dokumentu budzi perspektywa połączenia regionalnych rozgłośni i regionalnych oddziałów telewizji. Pojawiły się informacje, że taki zapis miałby się znaleźć w nowej ustawie medialnej.
W liście przeczytamy między innymi: „Zabieramy głos, ponieważ zmiana polegająca na odebraniu regionalnym rozgłośniom statusu samodzielnych spółek i połączenie z ośrodkami telewizyjnymi wpłynie negatywnie na jakość i warunki wykonywanej pracy, zuboży pejzaż medialny i kulturowy poszczególnych regionów oraz sprawi, że nie będziemy w pełni zdolni do wypełniania zadań misyjnych”. I jeszcze: „Apelujemy więc, żeby twórcy przygotowywanej ustawy zaprosili przedstawicieli 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do dyskusji nad nią i kierowali się interesem naszych Słuchaczy, pamiętając, że bez niezależnych formalno - prawnie ośrodków radia regionalnego misja mediów służby publicznej będzie okrojona i niepełna. Naszą siłą jest różnorodność”.
- Nie jesteśmy przeciwni zmianom w mediach. Co więcej - dostrzegamy pozytywy wśród pojawiających się rozwiązań, szczególnie w obszarze odpolitycznienia i finansowania mediów służby publicznej. Niepokoi nas jednak perspektywa zdominowania naszej pracy przez telewizję, która generuje o wiele większe koszty. Akcję zainicjowało Radio Lublin - opowiada Agata Rokicka z Radia Szczecin.
Zdaniem osób, które podpisały się pod apelem, mniejsze spółki są tańsze w zarządzaniu i lepiej dostosowują się do zmieniających się wymogów rynku oraz potrzeb odbiorców radia i mediów społecznościowych. A wielość podmiotów działających na podobnych polach biznesowych tworzy zdrową konkurencję.
- „List Otwarty Pracownic i Pracowników Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia” przesłaliśmy do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także do marszałków Sejmu i Senatu, prezesa Rady Ministrów, Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu - dodaje Agata Rokicka.
List jest oddolną inicjatywą pracujących w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia ludzi. W Radiu Szczecin podpisało go 25 z 65 pracowników. W skali kraju zrobiło to 741 osób - dziennikarze, realizatorzy, technicy, informatycy, pracownicy pionów administracyjnych z 14 regionalnych rozgłośni, czyli około 61 % wszystkich zatrudnionych. ©℗
(as)