Wykonywane są ratownicze badania archeologiczne na trasie budowy obwodnicy Koszalina i Sianowa. Znaleziono szereg zabytkowych przedmiotów kultury łużyckiej.
- W ziemi są ukryte ślady osadnictwa ludzkiego sięgające wielu tysięcy lat wstecz. Budowa drogi mogłaby doprowadzić do zniszczenia cennych zabytków, dlatego wykonywane są ratownicze badania archeologiczne, które właśnie zakończyły się w podstawowym zakresie na obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6 - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk, specjalista ds. komunikacji społecznej szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Badania prowadzono na 9 stanowiskach archeologicznych, na 5 z nich będą jeszcze wykonywane badania poszerzające.
Jak do tej pory udało się zarejestrować osadnictwo ludności kultury łużyckiej sprzed prawie 3 tysięcy lat.
Podczas badań znaleziono między innymi miniaturowe naczynko tzw. przystawkę. Pochodzi ono z cmentarzyska ciałopalnego kultury łużyckiej w rejonie Karnieszewic, która występowała na terenie Polski w okresie między 1350/1300 pne – 500/400 pne. Światło dzienne ujrzał też fragment wykonanego z brązu miecza lub sztyletu. Pochodzi on prawdopodobnie z tzw. depozytu – złożonego intencyjnie, być może schowanego w ziemi na czarną godzinę w momencie zagrożenia, bądź dla potomnych.
Wykopaliska będą jeszcze w tym roku prowadzone na obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi S11, a w przyszłym roku archeolodzy pojawią się na 120 kilometrach drogi S6 od Goleniowa do Koszalina. (kl)
Fot. GDDKiA