Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Będą odwołania od sieci szpitali

Data publikacji: 29 czerwca 2017 r. 21:51
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:39
Będą odwołania od sieci szpitali
 

Marszałkowskie szpitale będą odwoływać się od zatwierdzonej regionalnej sieci szpitali - poinformował w czwartek (29 czerwca) Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. To odpowiedź na opublikowaną przez Ministerstwo Zdrowia i zaprezentowaną przez Zachodniopomorski NFZ listę placówek, które się w niej znalazły. Zdaniem szefów jednostek na zmianach ucierpią pacjenci. Protesty złożą Zdroje, Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne w Szczecinie oraz Szpital Regionalny w Kołobrzegu. 

Na liście sieci szpitali znalazło się 29 z 37 zakontraktowanych zachodniopomorskich placówek, w tym wszystkie podległe samorządowi województwa. Z opublikowanego wykazu wynika jednak, że nie wszystkie profile, rodzaje i zakresy świadczeń przewidziane do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia realizowane dotychczas przez marszałkowskie placówki zostały zawarte w przedstawionym systemie. I będą od 1 października tego  objęte finansowaniem ryczałtowym. 

- Sieć szpitali od początku budziła wiele kontrowersji, a wokół niej toczyły się burzliwe dyskusje. Marszałkowskie szpitale są w pełni przygotowane do świadczenia usług medycznych na najwyższym poziomie, dlatego będą walczyły o zmiany w ogłoszonej liście. Chcą dbać o zdrowie i życie pacjentów, tym bardziej, że trafiają do nich chorzy z całego Pomorza Zachodniego - zaznacza Anna Mieczkowska, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. 

Urząd Marszałkowski zwraca uwagę, że sytuacja ta szczególnie dotyczy szpitala w Zdrojach. Placówka  została zakwalifikowana do poziomu szpitali pediatrycznych, ale zabrakło przy tym w wykazie świadczeń „sieci szpitali” oddziału neonatologii, oddziału okulistyki dla dzieci, poradni leczenia zeza dzieci, a także poradni ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci. Wykaz nie uwzględnia także oddziałów szpitalnych dla dorosłych funkcjonujących w lecznicy w Zdrojach od wielu lat, po przejęciu zadań zlikwidowanego Szpitala Miejskiego w Szczecinie. Ponadto nie zakwalifikowano zakresów świadczeń zdrowotnych dla dorosłych aktualnie realizowanych w oddziale chorób wewnętrznych, oddziale urologii, okulistyki, otolaryngologii jednego dnia, poradni okulistyki, leczenia zeza dorosłych, alergologii, endokrynologii, hematologii, otolaryngologii, urologii oraz w zakresie programów lekowych w leczeniu neowaskularnej postaci zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem. 

Z kolei, wskazują dalej urzędnicy, w Szpitalu Regionalnym w Kołobrzegu do sieci nie weszła poradnia onkologiczna. Zachodniopomorskie  Centrum Onkologii w Szczecinie zakwalifikowano do poziomu szpitali onkologicznych, jednak w wykazie profili „sieci szpitali” nie znalazły się poradnia dermatologii i poradnia ginekologiczna.  Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie został przypisany do poziomu szpitali pulmonologicznych, ale niejednoznaczne jest dalsze funkcjonowanie poradni gruźlicy i chorób płuc zlokalizowanych poza obszarem gminy Koszalin, tj. w Białogardzie, Sławnie i Świdwinie, ponieważ prowadząc działalność  poza lokalizacją szpitala w strukturach którego funkcjonują, nie spełniają definicji poradni przyszpitalnej.

opr. (sag)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

M.Dem.
2017-06-30 17:03:48
Jakie szpitale komu przyporzadkowane, to nie problem zasadniczy dla ochrony zycia, jakkolwiek nie bez znaczenia: gdzie w koncu nas podlecza? Ginie w tym wszystkim problem: z jakich srodkow (pieniedzy) beda nas w tych szpitalach leczyc, niezaleznie od tego jak sie administracyjnie sformowali. Bo jesli sa perturbacje z uzyskaniem pieniedzy na dzialalnosc podstawowa, czyli za leczenie, to zadne przestawianie organizacyjne nie pomoze. Problem generalnie w funkcjonowaniu ubezpieczen społecznych w linii ponadszpitalnej, na to wyglada.
Vera
2017-06-30 10:05:16
Przecież to było do przewidzenia, ze czego się nie dotkną to popsują.
Kolberg?
2017-06-30 08:12:11
Przecież onkologia jest w Koszalinie. Po co ją dublować w sąsiednim, dwa razy mniejszym ośrodku? Tylko dlatego, że Kołobrzeg chce mieć wszystko swoje? Żenada
pacjentB
2017-06-30 06:05:59
Słusznie.Tu się ogranicza a w małym powiece myślibórz zostawia się 2 szpitale Barlinek i Dębno.Polityka?
No i jak zwykle
2017-06-29 23:18:37
PiS spieprzył kolejną reformę
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA