„Betonowiec”, stojący przy ul. Ludowej w Szczecinie, w rejonie nabrzeża Warsztatowego, niedługo zniknie z krajobrazu. Zbudowany 107 lat temu obiekt jest w złym stanie technicznym i już w 2016 r. został wyłączony z eksploatacji. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście dysponuje przygotowanym przez spółkę Minex projektem rozbiórki i ogłosił przetarg na jej wykonawcę. Zgłosiło się aż 10 chętnych.
– Plac po betonowcu zostanie przeznaczony na cele przeładunkowo-składowe związane z działalnością portową – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ.
Budynek wzniesiono w 1911 r. z przeznaczeniem magazynowo-socjalno-biurowym. Jest wiekowy, ale nie został wpisany do gminnej ewidencji zabytków i nie podlega ochronie konserwatorskiej.
Żelbetowy obiekt ma trzy nadziemne kondygnacje i jest podpiwniczony. W czasie wojny pełnił rolę schronu dla ludności.
Długość budynku wynosi 72 m, szerokość – 18 m, wysokość – również 18 m. Na dachu widnieje napis „Zakład Usług Żeglugowych” (firma ta ma siedzibę w niewielkim budynku obok „betonowca”).
– Kondycja podstawowych elementów szkieletu konstrukcji budynku, z uwagi na widoczne pęknięcia ścian zewnętrznych nośnych, jest zła – podkreślono w projekcie rozbiórki.
Zaznaczono też, że remont nie jest uzasadniony ekonomicznie. Zalecono stopniowe rozebranie obiektu od dachu po fundamenty. Wyburzenia metodą strzałową zabroniono ze względu na zły stan techniczny części elementów nośnych oraz bezpośrednią bliskość czynnego nabrzeża portowego.
Oferty w przetargu ZMPSiŚ na rozbiórkę budynku warsztatowego, stojącego w rejonie dawnych Portowych Centralnych Warsztatów Mechanicznych, można było składać do środy (14 listopada) rano.
– Wpłynęło 10 ofert, które teraz zostaną zbadane – mówi M. Woźniak-Lewandowska.
Zwycięzca będzie miał na wykonanie zadania pięć miesięcy od dnia podpisania umowy.
(ek)
Fot. Elżbieta Kubowska