Aż 40 nowych osób zakażonych HIV zgłosiło się w tym roku do Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Niestety wciąż większość osób nie wie, że jest zakażona tym wirusem. A wczesne jego wykrycie daje olbrzymie szanse na normalne życie. Właśnie rozpoczyna się kolejna edycja bezpłatnych i anonimowych testów w kierunku HIV.
Bezpłatne badania wykonywane będą od 15 września - w każdy wtorek i czwartek, w godz. 15-18 w Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie. Nie trzeba się wcześniej umawiać, rejestrować, ani dzwonić. Nie trzeba mieć ze sobą żadnego dokumentu tożsamości, ponieważ testy są anonimowe. Każda osoba zgłaszająca się na badanie ma rozmowę przed testem i po nim. Wynik badania jest już po dwóch dniach - do odbioru w gabinecie lekarskim. W przypadku pozytywnego wyniku testu, pacjent dostaje dokładne informacje odnośnie leczenia i dalszych działań. Akcja potrwa do 25 października.
Badania w kierunku HIV powinny wykonać przede wszystkim osoby, które zmieniały partnera seksualnego, podejmowały inne ryzykowne zachowania (np. seks bez zabezpieczeń), czy np. rozpoczynają związek z nowym partnerem.
W Szczecinie rozpoczyna się też akcja informacyjna o możliwych drogach zakażenia oraz postępowaniu po narażeniu na kontakt z HIV. Edukować będą specjaliści ze szpitala przy ul. Arkońskiej wspólnie z wolontariuszami ze Stowarzyszenia DADU - przejadą przez miasto zabytkowym tramwajem i na przystankach będą rozmawiali z mieszkańcami oraz zachęcali ich do wykonania badań diagnostycznych. Tramwaj wyruszy już w najbliższą sobotę (17 września) ok. godz. 9 z Zajezdni Pogodno i do godz. 15 będzie kursował po całym mieście. Kolejna przejażdżka tramwajem już 1 października, w tych samych godzinach.
Ten program zapobiegania HIV został sfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
W tym roku do Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych zgłosiło się 41 nowych osób zakażonych HIV - 7 kobiet, 33 mężczyzn, 1 dziecko.
Przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych działa Telefon Zaufania HIV/AIDS Stowarzyszenia DADU. Czynny jest w poniedziałki i czwartki w godz. 16–18. Tel. 91 45 42 450.
(isz)
Fot. R.WOJCIECHOWSKI (arch.)