Chciał strzelać do imigrantów, zanim „będzie za późno", teraz ma szansę na Nagrodę Artystyczną Miasta. Fotografika Cezarego Dubiela oraz jego kolegę po fachu Tomasza Lazara i orkiestrę Baltic Neopolis nominowali do wyróżnienia radni i członkowie Prezydenckiej Rady Kultury. Wspólne posiedzenie obu gremiów odbyło się w środę.
Kandydatów do Nagrody Artystycznej (i czeku na 40 tysięcy) było w tym roku dwudziestu jeden, m.in. światowej sławy grafik i plakacista Lex Drewiński, zespół muzyki dawnej Consortium Sedinum, skrzypek Jan Waraczewski, pisarz Krzysztof Niewrzęda. Połączone siły radnych i Prezydenckiej Rady Kultury (w jej skład wchodzą: aktor Arkadiusz Buszko, prof. Dariusz Dyczewski z Akademii Sztuki, pisarz i dziennikarz Artur Daniel Liskowacki oraz muzyk Sylwester Ostrowski) uznały, że największymi dokonaniami za rok ubiegły legitymuje się wspomniana na początku trójka. O jakie osiągnięcia chodzi? BNO zaprosiła szczecinian na cztery muzyczne cykle i letni festiwal, otrzymała też Fryderyka za płytę z Pawłem Łukaszewskim. Tomasz Lazar dostrzeżony został w kilku prestiżowych, międzynarodowych konkursach, zrealizował też wystawy w kraju i zagranicą. Cezary Dubiel otrzymał tytuł szereg wyróżnień na zagranicznych konkursach i tytuł Wybitnego Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej.
O ile kandydatury Lazara i BNO nie budzą zastrzeżeń, to nominacja dla Cezarego Dubiela wydała się części obradujących bulwersująca. Ksenofobiczne i wulgarne wpisy fotografika na portalu społecznościowym cytowaliśmy kilka miesięcy temu. Dubiel pisał m.in. „każdy jeb..y muzułmanin chcący przekroczyć naszą granicę, musi zjeść goloneczkę i popić wódką. Jeśli tego nie zrobi, niech spierdala do siebie" (pisownia oryginalna - przyp.kas).
- Padały głosy, że są istotne powody, by pana Dubiela nie nominować, ale widocznie nie do wszystkich ta argumentacja trafiła. Ja na niego nie głosowałem - mówi Rafał Niburski, przewodniczący komisji.
Zanim doszło do głosowania, po raz pierwszy w 25-letniej historii Nagrody Artystycznej, dyskusję o kandydatach utajniono a dziennikarzy wyproszono. Wnioskodawca tego posunięcia - wiceprezydent Krzysztof Soska, uzasadniał je rzekomym zakłócaniem przez media swobody dyskusji.
- To jest ten moment, gdy osoby zabierające głos nie chcą, by ich wypowiedzi były relacjonowane - stwierdził Soska. Opór próbował stawiać radny Wojciech Dorżynkiewicz, wskazując na prawo mieszkańców do informacji o tym, co się dzieje podczas otwartych posiedzeń komisji. Ostatecznie, przewodniczący komisji Rafał Niburski zarządził głosowanie. Przeciwko utajnieniu dyskusji była tylko czwórka radnych: niezrzeszeni Dorżynkiewicz i Małgorzata Jacyna-Witt oraz Grażyna Zielińska i Paweł Bartnik z PO. Pozostała dziesiątka obecna na sali - zagłosowała za wyproszeniem mediów za drzwi.
Podczas poniedziałkowego posiedzenia, rekomendowano także kandydatów do tytułu Mecenasa Kultury. Tu szansę na statuetkę mają Euroafrica Linie Żeglugowe (wsparły działania kulturalne w Szczecinie kwotą ponad 152 tys. zł) oraz Neptun Developer sp.z o.o. (za wsparcie filharmonii ponad 43 tys. zł).
Zwycięzców wskaże prezydent Piotr Krzystek. Rozdanie nagród zaplanowane jest na 5 kwietnia. Podczas uroczystości w filharmonii wystąpią Michał Grobelny, Mika Urbaniak, Yah Supreme, Paulina Przybysz, Kelvin Sholar i Sylwester Ostrowski.©℗
(kas)